Panasonic ECE-A1CN102U
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR SU 16V 1000muF ±20% 0.492Dia 12.50mm
Production
価格と在庫
データシート & ドキュメント
Panasonic
Datasheet3ページ10年前
element14 APAC
Master Electronics
TME
Arrow Electronics
在庫履歴
3か月間の傾向:
-7.74%
CADモデル
ソースeCADmCADファイル
Component Search Engine
シンボルフットプリント
3Dダウンロード
SnapEDA
ダウンロード
Ultra Librarian
ダウンロード
代替部品
Price @ 1000
Stock
6,840
Authorized Distributors
6
Capacitance
1 mF
1 mF
1 mF
Mount
PCB, Through Hole
Through Hole
Through Hole
Case/Package
Radial
Radial
Voltage Rating (DC)
16 V
16 V
16 V
Tolerance
20 %
20 %
20 %
ESR (Equivalent Series Resistance)
Life (Hours)
2000 hours
2000 hours
Ripple Current
560 mA
855 mA
855 mA
Height - Seated (Max)
24.9936 mm
27.0002 mm
27.0002 mm
サプライチェーン
Country of OriginMalaysia
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.22.00.20
Introduction Date1998-03-24
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 6 months ago)
Manufacturer Lifecycle StatusACTIVE (Last Updated: 6 months ago)
関連部品
UKA Radial Can aluminum electrolytic capacitor 0.394Dia 10.00mm ±20% 1000muF 16V
PanasonicECA1CHG102
Capacitor Aluminum Electrolytic 1000uF 16 Volt 20% (10 X 16mm) Radial 5mm 560mA 2000h 105C Bulk
PanasonicECA-1CHG102B
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 25V, 20% +Tol, 20% -Tol, 100uF
NichiconUKA1C102MPD
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UKA 16V 1000muF ±20% 0.394Dia 10.00mm
NA Radial Can aluminum electrolytic capacitor 0.492Dia 12.50mm ±20% 1000muF 16V
Cornell DubilierSEK102M016ST
Cap Aluminum Lytic 1000uF 16V 20% (10 X 21mm) Radial 5mm 0.24 Ohm 700mA 2000h 105C
説明
Cap Aluminum 1000uF 16V 20% (12.5 X 25mm) Radial 5mm 560mA 2000h 85°C Bulk
Panasonic ECEA1CN102U - Aluminum Electrolytic Capacitors (Radial Lead Type)
Aluminum Electrolytic Capacitor, Non-polarized, Aluminum (wet), 16V, 20% +Tol, 20% -Tol, 1000uF, Through Hole Mount
Aluminum Electrolytic Capacitors, 1000uF, 16V, -40 to 85¡C
Panasonic SCT
ECE-SU (Bi-Polar) Series 16 V 1000 uF Ø 12.5 x 25 mm LS=5 mm 85°C Electrolytic
CAPACITOR ALUM ELEC, 1000UF, 16V, 20%, RADIAL; Capacitance:1000µF; Capacitance Tolerance:± 20%; Diameter:12.5mm; Height:25mm; Lead Spacing:5mm; Life Time @ Temperature:2000 hours @ 85°C; Operating Temperature Max:85°C ;RoHS Compliant: Yes