onsemi NCV5501DT33RKG
NCV5501 Series 500 mA 3.3 V Fixed Output SMT LDO Voltage Regulator - TO-252
Production
価格と在庫
データシート & ドキュメント
Upverter
Technical Drawing1ページ3年前
Datasheet15ページ6年前
IHS
HQonline
Master Electronics
Augswan
在庫履歴
3か月間の傾向:
-4.60%
CADモデル
ソースeCADmCADファイル
Component Search Engine
シンボルフットプリント
3Dダウンロード
EE Concierge
SnapEDA
フットプリント
ダウンロード
代替部品
Price @ 1000
Stock
89,994
Authorized Distributors
6
Min Input Voltage
4 V
4 V
Max Input Voltage
16 V
16 V
Polarity
Positive
Positive
Output Type
Fixed
Fixed
Number of Regulators
1
Output Voltage
3.3 V
3.3 V
Output Current
500 mA
500 mA
Dropout Voltage
230 mV
230 mV
Power Supply Rejection Ratio (PSRR)
サプライチェーン
Country of OriginMainland China, Malaysia
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8542.39.00.60
Introduction Date2007-06-19
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 5 years ago)
Manufacturer Lifecycle StatusACTIVE (Last Updated: 5 years ago)
関連部品
LDO Regulator, 500 mA, 1.25 to 5 V, High PSRR, Adjustable Vout: 3.3 V
LDO Regulator, 500 mA, 1.25 to 5 V, High PSRR, Adjustable Vout: 5.0 V
STMicroelectronicsLDFM50DT-TR
LDFM Series 5 V 500 mA Fixed Very Low Drop Voltage Regulator - D-PAK-3
STMicroelectronicsLF33CDT-TRY
LFXX Series 3.3 V 500 mA SMT Very Low Drop Voltage Regulator - DPAK-3
STMicroelectronicsLF50CDT-TRY
76dB~60dB(120Hz~10kHz) 2mA Fixed 500mA 1 5V 2V 5V 16V 1.3V@ 500mA 28mV 28mV TO-252 , 2.4mm
説明
NCV5501 Tape & Reel (TR) Surface Mount Over Current Over Temperature Reverse Polarity voltage regulator linear 230mV 2.38mm 500mA -40C~125C
LDO, FIXED, 3.3V, 0.5A, TO-252; Output Type: Fixed; Input Voltage Min: -; Input Voltage Max: 16V; Fixed Output Voltage Nom.: 3.3V; Adjustable Output Voltage Min: -; Adjustable Output Voltage Max: -; Output Current: 500mA; Dropo