onsemi NC7SZ11P6X
TINYLOGIC UHS 3-INPUT AND GATE AND Gate, LVC/LCX/Z Series, 1-Func, 3-Input, CMOS, PDSO6
Production
価格と在庫
データシート & ドキュメント
Upverter
Datasheet10ページ4年前
Technical Drawing2ページ7年前
IHS
JRH Electronics
Newark
onsemi
在庫履歴
3か月間の傾向:
+37.31%
CADモデル
ソースeCADmCADファイル
Component Search Engine
シンボルフットプリント
3Dダウンロード
EE Concierge
SnapEDA
3Dダウンロード
Ultra Librarian
ダウンロード
代替部品
Price @ 1000
Stock
Authorized Distributors
6
Case/Package
TSSOP
TSSOP
Number of Pins
6
Logic Function
AND
AND
Number of Circuits
1
Number of Inputs
3
Propagation Delay
9 ns
6.2 ns
6.2 ns
Low Level Output Current
24 mA
24 mA
24 mA
High Level Output Current
-32 mA
-32 mA
Min Supply Voltage
1.65 V
1.65 V
1.65 V
Max Supply Voltage
5.5 V
5.5 V
5.5 V
Quiescent Current
2 µA
200 µA
200 µA
サプライチェーン
Country of OriginMainland China
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8542.39.00.60
Introduction Date2001-06-25
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 5 years ago)
Manufacturer Lifecycle StatusACTIVE (Last Updated: 5 years ago)
関連部品
Texas InstrumentsSN74LVC1G97DCKR
Configurable Multiple-Function Gate 6-SC70 -40 to 125
Texas InstrumentsSN74LVC1G98DCKR
Texas InstrumentsSN74LVC1G3208DCKR
Single 3-Input Positive OR-AND Gate 6-SC70 -40 to 125
AND 7SV11 EAR99 7SV logic gate circuit 4.5ns @ 3V 30pF 900mum 24mA 24mA 1.6V-2V
説明
Logic IC, AND Gate, Single, 3 Inputs, 6 Pins, SC-70, 7S11
AND 7SZ11 EAR99 7SZ logic gate circuit 7.5ns @ 5V 50pF 1mm 32mA 32mA 5.5V
IC, SM, LOGIC, NC7SZ, AND GATE; Logic Type:AND; Output Current:32mA; No. of Inputs:3; Supply Voltage Range:1.65V to 5.5V; Logic Case Style:SC-70; No. of Pins:6; Operating Temperature Range:-40°C to +85°C; SVHC:No SVHC (19-Dec-2011); Logic IC Base Number:7S11; Logic IC Family:SZ; Logic IC Function:UHS 3-Input AND Gate; Output Current Max:32mA; Package / Case:SC-70; Supply Voltage Max:5.5V; Supply Voltage Min:1.65V; Termination Type:SMD
The NC7SZ11 is a single 3-input AND Gate from Fairchild's Ultra High Speed Series of TinyLogic®. The device is fabricated with advanced CMOS technology to achieve ultra high speed with high output drive while maintaining low static power dissipation over a very broad VCC operating range. The device is specified to operate over the 1.65V to 5.5V VCC range. The inputs and output are high impedance when VCC is 0V. Inputs tolerate voltages up to 7V independent of VCC operating voltage.