onsemi HGTG18N120BND
Trans IGBT Chip N-CH 1200V 54A 390000mW 3-Pin(3+Tab) TO-247 Rail
Obsolete
価格と在庫
データシート & ドキュメント
onsemi
Datasheet10ページ6年前
Datasheet0ページ0年前
Upverter
IHS
Fairchild Semiconductor
element14 APAC
CADモデル
ソースeCADmCADファイル
Component Search Engine
シンボルフットプリント
3Dダウンロード
EE Concierge
SnapEDA
フットプリント
ダウンロード
サプライチェーン
Country of OriginMainland China
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8541.29.00.95
Introduction Date1999-01-01
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 3 days ago)
LTB Date2022-01-07
LTD Date2022-07-07
Manufacturer Lifecycle StatusOBSOLETE (Last Updated: 3 days ago)
関連部品
Trans IGBT Chip N-CH 1200V 43A 298000mW 3-Pin(3+Tab) TO-247 Tube / IGBT 1200V 43A 298W TO247
STMicroelectronicsSTGW30NC120HD
N-Channel 1200 V 30 A Very Fast PowerMESH IGBT - TO-247
Igbt Single Transistor, 50 A, 2 V, 385 W, 1.2 Kv, To-247, 3 Rohs Compliant: Yes
Trans IGBT Chip N-CH 1.2KV 60A 3-Pin(3+Tab) TO-247 Tube
Compliant Through Hole Lead Free TO-247 Halogen Free Production (Last Updated: 2 years ago) 240
Trans IGBT Chip N-CH 1200V 40A 310000mW 3-Pin(3+Tab) TO-247 Tube
説明
HGTG18N120BND Series 1200 V 54 A Flange Mount NPT N-Channel IGBT-TO-247
IGBT, N, TO-247; Transistor Type:IGBT; DC Collector Current:54A; Collector Emitter Voltage Vces:2.7V; Power Dissipation Pd:390W; Collector Emitter Voltage V(br)ceo:1.2kV; Transistor Case Style:TO-247; No. of Pins:3; SVHC:No SVHC (20-Jun-2011); Alternate Case Style:SOT-249; Current Ic @ Vce Sat:18A; Current Ic Continuous a Max:54A; Device Marking:HGTG18N120BND; Fall Time Max:140ns; Fall Time Typ:90ns; Package / Case:TO-247; Power Dissipation Max:390W; Power Dissipation Pd:390W; Power Dissipation Pd:390W; Pulsed Current Icm:160A; Rise Time:22ns; Termination Type:Through Hole; Transistor Polarity:N Channel; Voltage Vces:1.2kV