Nichicon LQS2G101MELZ25
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 400V, 20% +Tol, 20% -Tol, 100uF, Through Hole Mount
Production
価格と在庫
データシート & ドキュメント
IHS
Datasheet2ページ3年前
Nichicon SCT
在庫履歴
3か月間の傾向:
+0.00%
CADモデル
ソースeCADmCADファイル
Ultra Librarian
シンボルフットプリント
ダウンロード
代替部品
Price @ 1000
Stock
417
Authorized Distributors
4
Capacitance
100 µF
100 µF
100 µF
Mount
Through Hole
Screw
Screw
Case/Package
Radial
Aluminum
Aluminum
Voltage Rating (DC)
400 V
400 V
400 V
Tolerance
20 %
20 %
20 %
ESR (Equivalent Series Resistance)
2.487 Ω
2.487 Ω
Life (Hours)
3000 hours
2000 hours
Ripple Current
680 mA
700 mA
700 mA
Height - Seated (Max)
27.0002 mm
24.9936 mm
24.9936 mm
サプライチェーン
Country of OriginJapan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.22.00
Introduction Date2005-09-22
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
関連部品
Radial Can - Snap-In ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR LGN 400V 100muF ±20% 0.866Dia 22.00mm
Radial Can - Snap-In ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR MXG 450V 100muF ±20% 0.984Dia 25.00mm
Radial Can - Snap-In ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR LGN 420V 100muF ±20% 0.866Dia 22.00mm
Radial Can - Snap-In ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR LGN 450V 100muF ±20% 0.984Dia 25.00mm
Cornell DubilierSLP101M450A3P3
Cap Aluminum Lytic 100uF 450V 20% (22 X 30mm) Snap-In 10mm 3.317 Ohm 650mA 3000h 105C
United Chemi-ConEKMS421VSN101MP25S
Cap Aluminum Lytic 100uF 420V 20% (22 X 25mm) Snap-In 10mm 700mA 3000h 105C
説明
卤20% 680mA@120Hz 10mm 400V 100uF Plugin,D22xL27mm Horn-Type Electrolytic Capacitors ROHS
100¦ÌF 400V ¡À20% 10mm 3000h@ 105¡ãC 680mA@ 120Hz,972.4mA@ 50kHz ,D22xL27mm , 22mm*27mm
Snap In & Terminal/ Bulk |Nichicon LQS2G101MELZ25
CAP ALUM 100UF 20% 400V SNAP TH
105degC Permissible for Rapid Charge and Discharge Application Snap-in Terminal Type, 100 μ F, 400 V, -25 to 105°C, RoHS