Nichicon LGX2E471MELA35
Radial Can - Snap-In ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR LGX 250V 470muF ±20% 0.984Dia 25.00mm
Production
価格と在庫
データシート & ドキュメント
Future Electronics
Datasheet3ページ3年前
Datasheet3ページ10年前
Nichicon SCT
TME
在庫履歴
3か月間の傾向:
-3.79%
CADモデル
ソースeCADmCADファイル
Ultra Librarian
シンボルフットプリント
ダウンロード
代替部品
Price @ 1000
Stock
3,349
Authorized Distributors
6
Capacitance
470 µF
470 µF
Mount
Chassis Mount
Case/Package
Radial
Aluminum
Voltage Rating (DC)
250 V
250 V
Tolerance
20 %
20 %
ESR (Equivalent Series Resistance)
160 mΩ
Life (Hours)
5000 hours
2000 hours
Ripple Current
1.6 A
1.5 A
Height - Seated (Max)
37.0078 mm
サプライチェーン
Country of OriginJapan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.22.00
Introduction Date2006-09-07
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
関連部品
United Chemi-ConELXS3B1VSN471MQ40S
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 315V, 20% +Tol, 20% -Tol, 470uF, Through Hole Mount
United Chemi-ConELXS201VSN471MP30S
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 200V, 20% +Tol, 20% -Tol, 470uF
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 200V, 20% +Tol, 20% -Tol, 470uF, Chassis Mount
NichiconUPT2D471MRD
470uF 200V 卤20% 1.2A@120Hz Plugin,D22xL40mm Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
United Chemi-ConELXS251VSN471MQ30S
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 250V, 20% +Tol, 20% -Tol, 470uF, Through Hole Mount
NichiconUPT2E471MRD6
470uF 250V 卤20% 2.32A@10kHz Plugin,D25xL40mm Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
説明
LGX Series Ø25x35 mm 470 uF 250 V 105°C Snap In Aluminum Electrolytic Capacitor
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 250V, 20% +Tol, 20% -Tol, 470uF, Chassis Mount
卤20% 2.4A@50kHz 10mm 250V 470uF Plugin,D25xL35mm Horn-Type Electrolytic Capacitors ROHS
105degC Long Life, Smaller-Sized Snap-in Terminal Type, 470 μ F, 250 V, -25 to 105°C, RoHS