Multicomp MCSR06X2703FTL
Res Sulfur Resistant Thick Film 0603 270k Ohm 1% 1/10W ±100ppm/°C Ceramic Paper T/R
データシート & ドキュメント
IHS
Datasheet10ページ6年前
3か月間の傾向:
-8.75%
Stock
9,422
Resistance
270 kΩ
270 kΩ
270 kΩ
Case/Package
0603
Tolerance
1 %
1 %
1 %
Power Rating
100 mW
100 mW
100 mW
Temperature Coefficient
100 ppm/°C
100 ppm/°C
100 ppm/°C
Introduction Date2019-09-10
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
関連部品
Yageo GroupRC0603FR-07270KL
100mW Thick Film Resistors 75V ±100ppm/℃ ±1% 270kΩ 0603 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Yageo GroupAC0603FR-07270KL
Res Thick Film 0603 270K Ohm 1% 0.1W(1/10W) ±100ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
Yageo GroupRC0603FR-13270KL
Res Thick Film 0603 270K Ohm 1% 0.1W(1/10W) ±100ppm/C Pad SMD T/R
PanasonicERJ3EKF2703V
Res Thick Film 0603 270K Ohm 1% 0.1W(1/10W) ±100ppm/°C Pad SMD T/R Automotive
説明
Avnet Japan
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.1W, 270000ohm, 75V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Surface Mount, 0603
Surface Mount Thick Film Resistor, Mcsr 06 Series, 270 Kohm, 100 Mw, - 1%, 75 V Rohs Compliant: Yes |Multicomp Pro MCSR06X2703FTL
RES, 270K, 1%, 0.1W, 0603, THICK FILM; Resistor Case Style: 0603 [1608 Metric]; Resistance: 270kohm; Product Range: MCSR 06 Series; Voltage Rating: 75V; Resistor Element Material: Ceramic; Power Rating: 100mW; Resistance Toler