Microchip TC1016-1.85VCTTR
LDO Regulator Pos 1.85V 0.08A Automotive 5-Pin SOT-23 T/R
Production
価格と在庫
データシート & ドキュメント
Microchip
Datasheet20ページ24年前
Datasheet0ページ0年前
Geoflip
Augswan
iiiC
在庫履歴
3か月間の傾向:
+0.00%
CADモデル
ソースeCADmCADファイル
Ultra Librarian
シンボルフットプリント
ダウンロード
代替部品
Price @ 1000
Stock
95,042
Authorized Distributors
6
Min Input Voltage
2.7 V
2.7 V
Max Input Voltage
6 V
6 V
Polarity
Positive
Positive
Output Type
Fixed
Fixed
Number of Regulators
1
Output Voltage
1.85 V
1.8 V
Output Current
80 mA
80 mA
Dropout Voltage
150 mV
150 mV
Power Supply Rejection Ratio (PSRR)
サプライチェーン
Projected EOL Date2034-11-12
Country of AssemblyMalaysia, Thailand
Country of FabricationUnited States of America
Country of OriginMalaysia, Thailand
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8542.39.0060
Introduction Date2003-11-12
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 1 day ago)
Manufacturer Lifecycle StatusREL (Last Updated: 1 day ago)
関連部品
80mA Tiny CMOS LDO w/ Shutdown5 SOT-23 T/R | Microchip Technology Inc. TC1016-3.3VCTTR
TC1015 Series 100 mA 2.8 V Fixed Output LDO Regulator w/ Shutdown - SOT-23-5
TC1015 Series 100 mA 2.5 V Fixed Output LDO Regulator w/ Shutdown - SOT-23-5
onsemiFAN2500SX
LDO Regulator Pos 1.24V to 6.5V 0.1A 5-Pin SOT-23 T/R / IC REG LDO ADJ 0.1A SOT23-5
Texas InstrumentsTPS76928DBVR
100-mA, 10-V, low-IQ, low-dropout voltage regulator with enable 5-SOT-23 -40 to 125
Texas InstrumentsTPS76930DBVT
説明
IC, LDO, 1.85V, 5SOT23; Output Type: Fixed; Input Voltage Min: 2.7V; Input Voltage Max: 6V; Fixed Output Voltage Nom.: 1.85V; Adjustable Output Voltage Min: -; Adjustable Output Voltage Max: -; Output Current: 80mA; Dropout Vol
IC, LDO, 1.85V, 5SOT23; Primary Input Voltage:6V; Output Voltage Fixed:1.85V; Dropout Voltage Vdo:150mV; No. of Pins:5; Output Current:80mA; Voltage Regulator Case Style:SOT-23; Operating Temperature Range:-40°C to +125°C; SVHC:No SVHC (18-Jun-2012); Base Number:1016; Output Voltage:1.85V
Ic, Ldo Reg, 80 Ma, 1.85 V, 5-Sot-23; Output Type:Fixed; Input Voltage Min:2.7V; Input Voltage Max:6V; No. Of Outputs:1Outputs; Output Voltage - Nom:1.85V; Output Voltage Min:-; Output Voltage Max:-; Polarity:Positive Output Rohs Compliant: Yes |Microchip Technology TC1016-1.85VCTTR