Yageo Group ELH109M016AQ2AA
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 16V, 20% +Tol, 20% -Tol, 10000uF, Through Hole Mount
Production
価格と在庫
データシート & ドキュメント
Farnell
Datasheet24ページ2年前
Datasheet1ページ5年前
Datasheet1ページ9年前
IHS
element14 APAC
Newark
代替部品
Price @ 1000
Stock
1
Authorized Distributors
2
Capacitance
10 mF
10 mF
10 mF
Mount
Through Hole
PCB, Through Hole
PCB, Through Hole
Case/Package
Aluminum
Radial
Radial
Voltage Rating (DC)
16 V
16 V
16 V
Tolerance
20 %
20 %
20 %
ESR (Equivalent Series Resistance)
73 mΩ
66 mΩ
66 mΩ
Life (Hours)
2000 hours
3000 hours
Ripple Current
2.7 A
2.89 A
2.89 A
Height - Seated (Max)
29.9974 mm
29.9974 mm
サプライチェーン
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 10 months ago)
関連部品
Yageo GroupELG109M025AR3AA
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (Wet), 25V, 20% +Tol, 20% -Tol, 10000Uf,
PanasonicECA1CHG103
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR NHG 16V 10000muF ±20% 0.709Dia 18.00mm
PanasonicECA-1CM103
Cap Aluminum 10000uF 16V 20% (18 X 35.5mm) Radial 7.5mm 1800mA 2000h 85°C Bulk
KYOCERA AVXUVR1C103MHD
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UVR 16V 10000muF ±20% 0.709Dia 18.00mm
NichiconUVR1C103MRD6
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UVR 16V 10000muF ±20% 0.787Dia 20.00mm
NichiconUFW1C103MHD
UFW Radial Can aluminum electrolytic capacitor 0.709Dia 18.00mm ±20% 10000muF 16V
説明
CAP, 10000µF, 16V, ALU ELEC, SNAP-IN
ELH109M016AQ2AA, YAGEO / KEMET ELECTRONICS
10000 16 Vv |Kemet ELH109M016AQ2AA
CAP, 10000µF, 16V, ALU ELEC, SNAP-IN; Capacitance: 10000µF; Voltage Rating: 16V; Product Range: ELH Series; Lifetime @ Temperature: 2000 hours @ 85°C; Capacitance Tolerance: ± 20%; Capacitor Terminals: Quick Connect, Snap-In;