Infineon IPP60R600P6XKSA1
N-Channel 600 V 7.3 A 600 mO 12 nC CoolMOS P6 Power Transistor - TO-220
Obsolete
価格と在庫
データシート & ドキュメント
Farnell
Datasheet19ページ0年前
3か月間の傾向:
+0.00%
サプライチェーン
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
関連部品
N-Channel Power MOSFET, SUPERFET® II, FAST, 600 V, 7.4 A, 600 mΩ
Trans MOSFET N-CH 600V 7.3A 3-Pin(3+Tab) TO-220 Tube / Cool MOS™ Power Transistor
Trans MOSFET N-CH 500V 7.1A 3-Pin(3+Tab) TO-220AB Tube
Trans MOSFET N-CH 560V 7.6A 3-Pin(3+Tab) TO-220AB Tube
STMicroelectronicsSTP11N65M5
N-channel 650 V, 0.43 Ohm, 9 A MDmesh(TM) V Power MOSFET in TO-220 package
STMicroelectronicsSTP11NM50N
N-channel 500 V, 0.4 Ohm, 8.5 A MDmesh(TM) II Power MOSFET in TO-220
説明
Infineon SCT
Mosfet, N-Ch, 600V, 7.3A, To-220; Transistor Polarity:n Channel; Continuous Drain Current Id:7.3A; Drain Source Voltage Vds:600V; On Resistance Rds(On):0.54Ohm; Rds(On) Test Voltage Vgs:10V; Threshold Voltage Vgs:4V; Power Rohs Compliant: Yes
Infineons CoolMOS P6 product family is designed to enable higher system efficiency whilst being easy to design in. CoolMOS P6 closes the gap between technologies which focus on delivering ultimate performance and those which concentrate more on ease-of-use. | Summary of Features: Reduced gate charge (Q g); Higher V th; Good body diode ruggedness; Optimized integrated R g; Improved dv/dt from 50V/ns; CoolMOS quality with over 12 years manufacturing experience in superjunction technology | Benefits: Improved effciency especially in light load condition; Better efficiency in soft switching applications due to earlier turn-off; Suitable for hard- & soft-switching topologies; Optimized balance of efficiency and ease of use and good controllability of switching behavior; High robustness and better efficiency; Outstanding quality & reliability | Target Applications: PFC stages for server, telecom rectifier, PC silverbox, gaming consoles; PWM stages (TTF, LLC) for server, telecom rectifier, PC silverbox, gaming consoles