Infineon IPP020N06NAKSA1
Transistor: N-MOSFET; unipolar; 60V; 100A; 136W; PG-TO220-3
Production
価格と在庫
データシート & ドキュメント
IHS
Datasheet9ページ13年前
Farnell
TME
在庫履歴
3か月間の傾向:
+50.26%
CADモデル
ソースeCADmCADファイル
Component Search Engine
シンボルフットプリント
3Dダウンロード
EE Concierge
サプライチェーン
Country of OriginAustria, Germany, Mainland China, Malaysia
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2011-12-02
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
関連部品
Power MOSFET, N Channel, 60 V, 120 A, 0.0026 ohm, TO-220, Through Hole
onsemiFDP040N06
MOSFET N-CH 60V 120A TO220
188W(Tc) 20V 4V@ 90¦ÌA 98nC@ 10 V 1N 60V 4m¦¸@ 90A,10V 11nF@30V TO-220-3 10mm*4.4mm*15.65mm
Trans MOSFET N-CH 60V 100A 3-Pin(3+Tab) TO-220
STMicroelectronicsSTP110N55F6
N-channel 55 V, 4.5 mOhm typ., 110 A STripFET F6 Power MOSFET in a TO-220 package
STMicroelectronicsSTP260N6F6
N-channel 60 V, 0.0024 Ohm, 120 A STripFET(TM) VI DeepGATE(TM) Power MOSFET in TO-220 package
説明
Trans MOSFET N-CH 60V 120A Automotive 3-Pin(3+Tab) TO-220 Tube
Power MOSFET, N Channel, 60 V, 120 A, 0.0018 ohm, TO-220, Through Hole
MOSFET, N CH, 60V, 120A, TO-220-3; Transistor Polarity: N Channel; Continuous Drain Current Id: 120A; Drain Source Voltage Vds: 60V; On Resistance Rds(on): 0.0018ohm; Rds(on) Test Voltage Vgs: 10V; Threshold Voltage Vgs: 2.8V;
Power Field-Effect Transistor, 29A I(D), 60V, 0.002ohm, 1-Element, N-Channel, Silicon, Metal-oxide Semiconductor FET, TO-220AB
OptiMOS™ 5 60V is optimized for synchronous rectification in switched mode power supplies (SMPS) such as those found in servers and desktops and tablet charger. In addition these devices are a perfect choice for a broad range of industrial applications including motor control, solar micro inverter and fast switching DC-DC converter.