Infineon IGP20N60H3XKSA1
Trans IGBT Chip N-CH 600V 40A 170000mW 3-Pin(3+Tab) TO-220AB Tube
Obsolete
価格と在庫
データシート & ドキュメント
Upverter
Datasheet14ページ15年前
IHS
在庫履歴
3か月間の傾向:
+73.45%
CADモデル
ソースeCADmCADファイル
Component Search Engine
シンボルフットプリント
3Dダウンロード
サプライチェーン
Country of OriginMainland China, Malaysia
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2010-02-10
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 2 weeks ago)
LTB Date2026-03-15
LTD Date2026-09-15
関連部品
STMicroelectronicsSTGP20V60F
V Series 600 V 20 A Flange Mount Trench Gate Field-Stop IGBT - TO-220
600 V IGBT with anti-parallel diode in TO220 package, PG-TO220-3, RoHS
Trans IGBT Chip N-CH 600V 26A 130mW Automotive 3-Pin(3+Tab) TO-220AB Tube
Trans IGBT Chip N-CH 600V 30A 178000mW 3-Pin(3+Tab) TO-220 Tube / IGBT 600V 30A 178W TO220-3
onsemiFGP20N6S2
Insulated Gate Bipolar Transistor, 28A I(C), 600V V(BR)CES, N-Channel, TO-220AB
説明
Infineon IGP20N60H3XKSA1 IGBT, 40 A 600 V, 3-Pin PG-TO220-3, Through Hole
Insulated Gate Bipolar Transistor, 40A I(C), 600V V(BR)CES, N-Channel, TO-220AB
High speed 600 V, 20 A single TRENCHSTOP™ IGBT3 in a TO220 package provides the best compromise between switching and conduction losses. The key feature of this family is a MOSFET-like turn-off switching behavior, leading to low turn off losses.
IGBT,600V,20A,TO220; Transistor Type:IGBT; DC Collector Current:20A; Collector Emitter Voltage Vces:2.4V; Power Dissipation Pd:170W; Collector Emitter Voltage V(br)ceo:600V; Operating Temperature Min:-40°C; Operating Temperature Max:175°C; Transistor Case Style:TO-220; No. of Pins:3; Operating Temperature Range:-40°C to +175°C; Power Dissipation Max:170W