Eaton DRQ73-4R7-R
Inductor Power Shielded Wirewound 4.422uH/17.69uH 20% 100KHz Ferrite 3.09A/1.55A 29.7mOhm/118.8mOhm DCR T/R
データシート & ドキュメント
IHS
element14
3か月間の傾向:
-0.18%
関連部品
Ind Power Semi-Shielded Wirewound 4.7uH 20% 100KHz Ferrite 3.1A 5040 T/R
Inductor Power Shielded Wirewound 4.7uH 20% 100KHz Ferrite 3.4A 31.2mOhm DCR Blister T/R
Inductor Power Shielded Wirewound 4.7uH 20% 100KHz Ferrite 3.2A 0.036Ohm DCR 2020 T/R
TAIYO YUDENNRS8030T4R7MJGJ
4.7 H Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 4 A 28.6mOhm Max Nonstandard
TAIYO YUDENNRS8030T4R7MJGJV
Inductor Power Shielded Wirewound 4.7uH 20% 100KHz Ferrite 4A 0.0286Ohm DCR 3131 Automotive T/R
Inductor Power Shielded Wirewound 4.7uH 20% 100KHz Ferrite 3.4A 0.0312Ohm DCR Automotive T/R
説明
General Purpose Inductor, 4.7uH, 20%, 2 Element, Ferrite-Core, SMD
Inductor, Coupled, 4.7 uH, 29.7 Milliohm, 3.09 A, 7.6mm x 7.6mm x 3.55mm
INDUCT ARRAY 2 COIL 4.422UH SMD / Shielded 2 Coil Inductor Array 17.69 µH Inductance - Connected in Series 4.422 µH Inductance - Connected in Parallel 29.7mOhm DC Resistance (DCR) - Parallel 3.09 A Nonstandard
Power Inductor, 4.7Uh, 3.09A, 20%; Rango De Producto:Serie Drq; Dc Resistance Max, Parallel:0.0297Ohm; Inductancia, Paralela:4.422Μh; Rms Current, Parallel:3.09A; Saturation Current, Parallel:3.78A; Bobina, Tipo:Smd |Eaton Coiltronics DRQ73-4R7-R
POWER INDUCTOR, 4.7UH, 3.09A, 20%; Induc; POWER INDUCTOR, 4.7UH, 3.09A, 20%; Inductance:4.7µH; Inductance Tolerance:± 20%; DC Resistance Max:0.0297ohm; DC Current Rating:3.09Arms; Core Material:Ferrite; Inductor Case Style:SMD; No. of Pins:4; Current, lt rms Parallel:3.09A
* 125oC maximum total temperature operation* Dual winding inductors that can be used as either a single inductor, or in coupled inductor/transformerapplications (1:1 turns ratio) * Four sizes of shielded drum core inductors* Windings can be connected in series or parallel, offering a broad range of inductance and current ratings* Peak current ratings from 0.13 Amps to 56 Amps * RMS current ratings from 0.128 Amps to 17.9 Amps* Inductance ratings from 0.33uH to 4.02mH * Surface Mount* 200 VAC Isolation between windings * Ferrite core material Applications * As a transformer: SEPIC, flyback* As an inductor: Buck, boost, coupled inductor * DC/DC converters* VRM inductor for CPU and DDR power supplies * Input and output filter chokes Environmental Data * Storage temperature: -40oC to +125oC* Operating temperature: -40oC to +125oC (Range is application specific).* Solder re flow temperature: 260oC max. for 10 seconds max.