Diodes Inc. BZT52C2V7-7-F
BZT52C2V7 Series 500 mW 2.7 V 10 mA Surface Mount Zener Diode - SOD-123
Production
価格と在庫
データシート & ドキュメント
IHS
Datasheet5ページ8年前
TME
Diodes Inc SCT
iiiC
DigiKey
在庫履歴
3か月間の傾向:
-31.03%
CADモデル
ソースeCADmCADファイル
Component Search Engine
シンボルフットプリント
3Dダウンロード
SnapEDA
フットプリント
ダウンロード
Ultra Librarian
ダウンロード
Case/Package
SOD-123-2
SOD-123-2
Zener Voltage
2.7 V
2.7 V
2.7 V
Tolerance
7 %
7.41 %
7.41 %
Power Dissipation
500 mW
500 mW
500 mW
Impedance
100 Ω
100 Ω
100 Ω
Max Reverse Leakage Current
20 µA
20 µA
Forward Voltage
900 mV
900 mV
900 mV
サプライチェーン
Country of OriginMainland China
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8541.10.00.50
Introduction Date2002-09-04
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
関連部品
Diodes Inc.BZX84C2V7-7-F
DIODE ZENER 2.7V 300MW SOT23-3 / Zener Diode Single 2.7V 7.41% 100Ohm 350mW 3-Pin SOT-23 T/R
Diodes Inc.BZT52C2V0-7-F
BZT52C2V0 Series 500 mW 2 V 10 mA Surface Mount Zener Diode - SOD-123
Diodes Inc.MMSZ5223B-7-F
MMSZ5223B-7 Series 500 mW 2.7 V 10 mA Surface Mount Zener Diode - SOD-123
onsemiMMSZ5226B
Tape & Reel (TR) ±5% Surface Mount Single Zener Diode 900mV @ 10mA 25muA @ 1V 500mW 900mV
DIODE ZENER 2.7V 500MW SOD80 / Zener Diode 2.7 V 500 mW ±5% Surface Mount SOD-80 MiniMELF
SMALL SIGNAL ZENER DIODE Zener Diode, 2.7V V(Z), 5%, 0.5W, Silicon, Unidirectional, DO-213AA
説明
Zener Diode Single 2.7V 7.41% 100Ohm 500mW 2-Pin SOD-123 T/R
Zener Diode, 2.7V V(Z), 7.41%, 0.37W, Silicon, Unidirectional
Zener Diode Housing type: SOD-123 Package: SMD Power dissipation: 500 mW Zener resistance: 600 Ohm Zener voltage: 2.7 V