Diodes Inc. AZ23C18-7-F
AZ23C18 Series 300 mW 18 V Dual Surface Mount Zener Diode - SOT-23
データシート & ドキュメント
IHS
Datasheet7ページ4年前
element14 APAC
Diodes Inc SCT
TME
iiiC
在庫履歴
3か月間の傾向:
-12.62%
Case/Package
SOT-23
TO-236-3
TO-236-3
Zener Voltage
18 V
18 V
18 V
Tolerance
5 %
5 %
5 %
Power Dissipation
300 mW
300 mW
300 mW
Impedance
50 Ω
45 Ω
45 Ω
Max Reverse Leakage Current
100 nA
Forward Voltage
サプライチェーン
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
関連部品
Diodes Inc.DZ23C18-7-F
DZ23C18 Series 18 V 300 mW Dual Zener Diode Surface Mount - SOT-23
Diodes Inc.AZ23C20-7-F
Diode Zener Dual Common Anode 20V 5% 300mW 3-Pin SOT-23 T/R
Tape & Reel (TR) ±5% Surface Mount ZENER DIODE Zener Diode 900mV @ 10mA 100nA @ 14V 225mW 18V
Diode Zener Dual Common Cathode 20V 5% 300mW Automotive 3-Pin SOT-23 T/R
Diodes Inc.AZ23C16-7-F
AZ23C16 Series 16 V 300 mW Dual Zener Diode Surface Mount - SOT-23-3
DIODE ZENER 18V 300MW SOT23-3 / Zener Diode 18 V 300 mW ±5% Surface Mount SOT-23-3
説明
Zener Diode Dual Common Anode 18V 5% 50Ohm 300mW 3-Pin SOT-23 T/R / DIODE ZENER ARRAY 18V SOT23-3
Zener Diode, 18V V(Z), 6.41%, 0.3W, Silicon, Unidirectional
DIODE, DUAL ZENER, 18V, 0.3W, SOT23; Zener Voltage Vz Typ:18V; Power Dissipation Pd:300mW; Operating Temperature Range:-65°C to +150°C; Diode Case Style:SOT-23; No. of Pins:3; Package / Case:SOT-23; Power Dissipation Max:300mW; Termination Type:SMD; Test Current:5mA