Coilcraft 1008HQ-56NXGLB
General Purpose Inductor, 0.056uH, 2%, 1 Element, Ceramic-Core, SMD, 1008
Obsolete
価格と在庫
DistributorSKUMinPkg
Chip 1 Exchange1008HQ-56NXGLB連絡先
1d
Summit Electronics1008HQ-56NXGLB連絡先
>1wk
データシート & ドキュメント
IHS
Datasheet2ページ3年前
Newark
代替部品
Price @ 1000
Stock
1
Authorized Distributors
0
Inductance
56 nH
56 nH
Tolerance
2 %
2 %
Current Rating
1.2 A
Shielding
Unshielded
Unshielded
DC Resistance (DCR)
120 mΩ
120 mΩ
Q Factor
75
Test Frequency
50 MHz
50 MHz
サプライチェーン
Country of OriginMainland China
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8504.50.80.00
Introduction Date2002-12-09
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2021-03-01
LTD Date2021-03-01
関連部品
Ind Chip Unshielded Wirewound 15nH 2% 50MHz 50Q-Factor Ceramic 1A 1008 T/R
General Purpose Inductor, 0.056uH, 2%, 1 Element, Ceramic-Core, SMD, 1210
General Purpose Inductor, 0.056uH, 2%, 1 Element, Wirewound-Core, Reflow soldering, 2520/1008
General Purpose Inductor, 0.056uH, 2%, 1 Element, Ceramic-Core, SMD, 1206
Ind Chip Wirewound 56nH 2% 50MHz 65Q-Factor Ceramic 1A 1008 Embossed Plastic T/R
Inductor RF Chip Wirewound 56nH 2% 100MHz 38Q-Factor 360mA 350mOhm DCR 0603 Paper T/R
説明
RF inductor, ceramic core, 2% tol, SMT, RoHS
INDUCTOR, 56NH, 2%, 1.23GHZ, RF, SMD
INDUCTOR, RF, 56NH, 2%, 1.23GHZ, SMD; Product Range:1008HQ Series; Inductance:56nH; Inductance Tolerance: 2%; High Frequency Inductor Case:1008 [2520 Metric]; Self Resonant Frequency Min:1.23GHz; DC Resistance Max:0.12ohm; DC ;RoHS Compliant: Yes