Bourns CR1206-FX-2002ELF
Res Thick Film 1206 20K Ohm 1% 1/4W ±100ppm/°C Molded SMD SMD Paper Tape on Plastic Reel
データシート & ドキュメント
JRH Electronics
Datasheet9ページ4年前
IHS
Newark
Electro Sonic
Arrow.cn
在庫履歴
3か月間の傾向:
+2.41%
CADモデル
ソースeCADmCADファイル
Component Search Engine
シンボルフットプリント
3Dダウンロード
Ultra Librarian
ダウンロード
Resistance
20 kΩ
20 kΩ
20 kΩ
Tolerance
1 %
1 %
1 %
Power Rating
250 mW
250 mW
250 mW
Temperature Coefficient
100 ppm/°C
100 ppm/°C
100 ppm/°C
サプライチェーン
Country of OriginJapan, Taiwan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2003-06-20
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
関連部品
Thick Film Chip Resistor SMD 1206 20K Ohm 1% 0.25W(1/4W) 100ppm/C
PanasonicERJ8ENF2002V
Res Thick Film 1206 20K Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±100ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
Yageo GroupRC1206FR-0720KL
250mW Thick Film Resistors 200V ±100ppm/℃ ±1% 20kΩ 1206 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
SMD Chip Resistor, 20 kOhm, ± 1%, 250 mW, 1206 [3216 Metric], Thick Film, General Purpose
Res Thick Film 1206 20K Ohm 1% 1/4W ±100ppm/°C Molded SMD SMD Paper T/R
Yageo GroupRC1206FR-1320KL
Res Thick Film 1206 20K Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±100ppm/C Pad SMD T/R
説明
Avnet Japan
Resistor, thick film, SMD 1206 (3216), 20 kΩ, 0.25 W, ±1 %, CR1206-FX-2002ELF
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.25W, 20000ohm, 200V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Surface Mount, 1206
1206 (3216Metric) FIXED RESISTOR CR1206 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm 0.25W 1/4W 20kOhm ±100ppm/C
CR1206 SMD THICK FILM RESISTOR,20K 1%
20 kOhms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor in a 1206 (3216 Metric) package. A moisture-resistant surface-mount resistor with a precise 20 kilo-Ohm resistance (±1%) and a 0.25 Watt power rating, utilizing Thick Film technology.
Resistance:20Kohm; Resistance Tolerance:± 1%; Power Rating:250Mw; Resistor Case/Package:1206 [3216 Metric]; Resistor Technology:Thick Film; Resistor Type:General Purpose; Product Range:Cr Series; Temperature Coefficient:± 100Ppm/°Crohs Compliant: Yes |Bourns, Inc. CR1206-FX-2002ELF.
Resistor Type = Thick Film / Resistance kOhm = 20 / Tolerance (±) % = 1 / Operating Temperature Min. °C = -55 / Operating Temperature Max. °C = 155 / Power Rating mW = 250 / Body Length mm = 3.1 / Voltage Rating - DC V = 200 / Temperature Coefficient = ±100 ppm/C / Termination Type = Soldering Pads / Body Height mm = 0.55 / Body Width mm = 1.55 / Mounting Type = SMD / Resistor Case Style = 1206