Bourns CR0805-FX-1500ELF
SMD Chip Resistor, 150 Ohm, ± 1%, 125 mW, 0805 [2012 Metric], Thick Film, General Purpose
データシート & ドキュメント
Electro Sonic
Arrow.cn
在庫履歴
3か月間の傾向:
+18.58%
3Dダウンロード
SnapEDA
3Dダウンロード
Ultra Librarian
ダウンロード
Resistance
150 Ω
150 Ω
150 Ω
Tolerance
1 %
1 %
1 %
Power Rating
125 mW
125 mW
125 mW
Temperature Coefficient
100 ppm/°C
100 ppm/°C
100 ppm/°C
関連部品
Res Thick Film 0805 150 Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±100ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Res General Purpose Thick Film 0805 150 Ohm 1% 1/10W ±100ppm/°C Molded T/R
125mW Thick Film Resistors 150V ±1% ±100ppm/℃ 150Ω 0805 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Yageo GroupRC0805FR-07150RL
Res Thick Film 0805 150 Ohm 1% 0.125W(1/8W) ±100ppm/C Pad SMD T/R
Yageo GroupAC0805FR-07150RL
Res Thick Film 0805 150 Ohm 1% 0.125W(1/8W) ±100ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
Yageo GroupRC0805FR-13150RL
説明
Res Thick Film 0805 150 Ohm 1% 1/8W ±100ppm/°C Molded SMD SMD Paper Tape on Plastic Reel
Avnet Japan
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.125W, 150ohm, 150V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Surface Mount, 0805
0805 (2012Metric) 0805 CR0805 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm 0.125W 1/8W 150Ohms ±100ppm/C
SMD Resistor 0805 150Ω ±1% 1/8W ±100ppm/℃
RES, 150R, 1%, 0.125W, THICK FILM, 0805; Resistance:150ohm; Resistance Tolerance:± 1%; Power Rating:125mW; Resistor Case / Package:0805 ^2012 Metric]; Resistor Technology:Thick Film; Resistor Type:General Purpose; Voltag
Res, 150R, 1%, 0805, Thick Film; Resistor Case Style:0805 [2012 Metric]; Resistance:150Ohm; Product Range:Cr Series; Voltage Rating:150V; Resistor Element Material:Thick Film; Power Rating:125Mw; Resistance Tolerance:± 1%; Rohs Compliant: Yes |Bourns, Inc. CR0805-FX-1500ELF
Resistor Type = Thick Film / Resistance Ohm = 150 / Tolerance (±) % = 1 / Operating Temperature Min. °C = -55 / Operating Temperature Max. °C = 155 / Power Rating mW = 125 / Body Length mm = 2 / Voltage Rating - DC V = 150 / Temperature Coefficient = ±100 ppm/°C / Termination Type = Wraparound / Body Height mm = 0.6 / Body Width mm = 1.25 / Mounting Type = SMD / Resistor Case Style = 0805