Bourns 3590S-1-202L
Potentiometer Wirewound 3590 Series 2 Kohms 10 Turns 2W Linear Dia-shaft 0.248
Production
価格と在庫
データシート & ドキュメント
Master Electronics
Datasheet4ページ5年前
JRH Electronics
Electro Sonic
RS (Formerly Allied Electronics)
_legacy Avnet
在庫履歴
3か月間の傾向:
-3.21%
CADモデル
ソースeCADmCADファイル
SnapEDA
3Dダウンロード
代替部品
Price @ 1000
Stock
16,758
Authorized Distributors
6
Resistance
2 kΩ
2 kΩ
Mount
Panel
Chassis Mount
Case/Package
Termination
Solder
Solder
Number of Turns
10
Tolerance
5 %
5 %
Power Rating
2 W
2 W
Composition
Wirewound
Wirewound
Temperature Coefficient
50 ppm/°C
50 ppm/°C
サプライチェーン
Country of OriginMexico
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.31.00.00
Introduction Date2007-03-01
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
関連部品
Precision Potentiometer 2K Ohm 5% 2W Linear Wirewound 10-Turn Panel Mount Solder Lug
POTENTIOMETER WIREWOUND 3590 SERIES 2 KOHMS 10 TURNS 2W LINEAR SHAFT DIA 0.2497
Potentiometer, Wire Wound, 2W, 2000ohm, 5% +/-Tol, 50ppm/Cel
Res Cermet POT 2.2K Ohm 5% 1W 1(Elec)/1(Mech)Turns 6mm (12.5 X 18mm) Solder Lug Panel Mount Box
TT ElectronicsP160KNP-0EC15B2K
Potentiometer, Conductive Plastic, 0.2W, 2000ohm, 20% +/-Tol, 1 Turn(s)
Potentiometers 2Kohms 10% Linear Plastic black
説明
Potentiometer, Wire Wound, 2W, 2000ohm, 5% +/-Tol, 50ppm/Cel, 10 Turn(s)
±5% ±50ppm/℃ 2W 2kΩ Potentiometers, Variable Resistors ROHS
Res Wirewound POT 2K Ohm 5% 2W 10(Elec)/10(Mech)Turn 6.3mm (39.22 X 22.23 X 26.66mm) Solder Lug Panel Mount
Precision Potentiometers 7/8 WW 2Kohms 0.25% 10turn
2K¦¸ ¡À5% 2W ¡À50ppm/¡æ 450V(DC) 39.22mm*22.23mm*26.66mm
RES WW POT 2K OHM 5% 2W 6.3MM SLDR LUG PNL MNT
POT 2K OHM 2W WIREWOUND LINEAR
PRECISION POT-7/8 22MM DIA 10T WW
Wirewound Potentiometer, 2W; Track Resistance:2Kohm; No. Of Turns:10Turns; Track Taper:Linear; Power Rating:2W; Resistance Tolerance:± 5%; Product Range:3590 Series; Potentiometer Mounting:Bushing Mount; Shaft Diameter:6.3Mm Rohs Compliant: Yes |Bourns, Inc. 3590S-1-202L