Analog Devices AD9238BSTZ-65
ADC, Flash Method, 12-Bit, 1 Func, 2 Channel, Parallel, Word Access, CMOS, PQFP64
Production
価格と在庫
データシート & ドキュメント
HQonline
Datasheet48ページ15年前
Analog Devices
Upverter
Augswan
Newark
在庫履歴
3か月間の傾向:
-29.68%
CADモデル
ソースeCADmCADファイル
Component Search Engine
シンボルフットプリント
3Dダウンロード
EE Concierge
Authorized Distributors
6
Sampling Rate
65 Msps
65 Msps
Integral Nonlinearity (INL)
1.75 LSB
1.75 LSB
Differential Nonlinearity
1 LSB
1 LSB
Min Supply Voltage
2.7 V
2.7 V
2.7 V
Max Supply Voltage
3.6 V
3.6 V
3.6 V
サプライチェーン
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 3 years ago)
Manufacturer Lifecycle StatusPRODUCTION (Last Updated: 3 years ago)
エンジニアリングリソース
関連部品
Analog DevicesAD9218BSTZ-65
2-Channel Dual ADC Pipelined 65Msps 10-bit Parallel 48-Pin LQFP Tray
Analog DevicesAD9218BST-65
48-LQFP TIN LEAD Tray ADC PROPRIETARY METHOD analog digital converter 7mm 65MHz 3V -40C~85C
Analog DevicesAD9248BSTZ-65
Dual 14-Bit, 20/40/65 MSPS, 3 V Analog-to-Digital Converter
説明
12-Bit, 20 MSPS/40 MSPS/65 MSPS, Dual A/D Converter
2-Channel Dual ADC Pipelined 65Msps 12-bit Parallel 64-Pin LQFP Tray
ADC, 12BIT, 65MSPS, LQFP-64; Available until stocks are exhausted Alternative available
12Bit 2.7V~3.6V 65MHz Parallel LQFP-64(7x7) Analog To Digital Converters (ADCs) ROHS
ANALOG DEVICES - AD9238BSTZ-65 - 12BIT ADC, 3V 65MSPS, 9238, LQFP64
64-LQFP AD9238 PRODUCTION (Last Updated: 3months ago) Simultaneous Sampling analog digital converter 950mum 200mA 65Msps 698mW
Adc, 12Bit, 65Msps, Lqfp-64; Resolution (Bits):12Bit; Sampling Rate:65Msps; Input Channel Type:Differential; Data Interface:Parallel; Supply Voltage Type:Single; Supply Voltage Min:2.7V; Supply Voltage Max:3.6V; No. Of Pins:64Pins Rohs Compliant: Yes |Analog Devices, Inc. AD9238BSTZ-65
The AD9238 is a dual, 3 V, 12-bit, 20 MSPS/40 MSPS/65 MSPS analog-to-digital converter (ADC). It features dual high performance sample-and-hold amplifiers (SHAs) and an integrated voltage reference. The AD9238 uses a multistage differential pipelined architecture with output error correction logic to provide 12-bit accuracy and to guarantee no missing codes over the full operating temperature range at up to 65 MSPS data rates. The wide bandwidth, differential SHA allows for a variety of user-selectable input ranges and offsets, including single-ended applications. It is suitable for various applications, including multiplexed systems that switch full scale voltage levels in successive channels and for sampling inputs at frequencies well beyond the Nyquist rate. Dual single-ended clock inputs are used to control all internal conversion cycles. A duty cycle stabilizer is available and can compensate for wide variations in the clock duty cycle, allowing the converter to maintain excellent performance. The digital output data is presented in either straight binary or twos complement format. Out-of-range signals indicate an overflow condition, which can be used with the most significant bit to determine low or high overflow.