Analog Devices AD5241BRU100
Digital Potentiometer 256POS 100KOhm Single 14-Pin TSSOP
価格と在庫
データシート & ドキュメント
HQonline
Datasheet20ページ16年前
Analog Devices
SHENGYU ELECTRONICS
在庫履歴
3か月間の傾向:
+0.00%
CADモデル
ソースeCADmCADファイル
Ultra Librarian
シンボルフットプリント
ダウンロード
代替部品
Price @ 1000
Stock
92,226
Authorized Distributors
1
Case/Package
TSSOP
TSSOP
Number of Pins
14
Resistance
100 kΩ
100 kΩ
100 kΩ
Number of Taps
256
Tolerance
30 %
30 %
30 %
Temperature Coefficient
30 ppm/°C
30 ppm/°C
30 ppm/°C
Memory Type
Volatile
Volatile
Interface
2-Wire, I2C, Serial
I2C
I2C
Min Supply Voltage
2.7 V
2.3 V
2.3 V
Max Supply Voltage
5.5 V
5.5 V
5.5 V
関連部品
Analog DevicesMAX5387NAUD+
Dual, 256-Tap, Volatile, Low-Voltage Linear Taper Digital Potentiometer
Analog DevicesMAX5389NAUD+
MAX5389 Up/Down (U/D CS) e3 Potentiometer digital potentiometer 0.075kHz 3/5V 100kOhm 950mum
Analog DevicesMAX5389NAUD+T
MicrochipMCP42100-I/ST
Digital Pot; 256 steps; SPI; 100kohms; dual channel14 TSSOP 4.4mm TUBE
Analog DevicesAD5207BRU100-REEL7
Digital Potentiometer 256POS 100KOhm Dual 14-Pin TSSOP T/R
Analog DevicesAD5207BRUZ100-R7
Digital Potentiometer 100kOhm 256POS Volatile Linear Automotive 14-Pin TSSOP T/R
説明
100K DIGITAL POTENTIOMETER 2-WIRE SERIAL CONTROL INTERFACE 256 POSITIONS PDSO14
The AD5241 and AD5242 provide a single-/dual-channel, 256-position, digitally controlled variable resistor (VR) device. These devices perform the same electronic adjustment function as a potentiometer, trimmer or variable resistor. Operating from single (+2.7 V to +5.5 V) or dual supplies (±2.7 V), these parts are ideal for applications in Communications, Multi-Media, Video and Audio equipment. Stable 30 ppm/°C, low noise settings result from internal SiCr thin film resistor technology used for the resistor segments. Internal power ON reset to midscale position speeds up initial circuit adjustment. Two programmable logic outputs are available to drive digital loads, gates, LED drivers, analog switches, etc. to save micro-controller pin usage. Additional package address decode pins allow multiple packages to share the same 2-wire I2C bus. Devices are available in the 1.1 mm thin TSSOP 14- and 16-lead packages.