Analog Devices AD5161BRMZ50-RL7
Digital Potentiometer 50kOhm 256POS Volatile 10-Pin MSOP T/R
Production
Analog Devices
Official datasheet0ページ0年前
element14 APAC
HQonline
Factory Futures
Upverter
在庫履歴
3か月間の傾向:
+939%
CADモデル
ソースeCADmCADファイル
EE Concierge
Authorized Distributors
6
Resistance
50 kΩ
50 kΩ
50 kΩ
Tolerance
30 %
30 %
30 %
Temperature Coefficient
45 ppm/°C
45 ppm/°C
45 ppm/°C
Interface
I2C, SPI
I2C, SPI
Min Supply Voltage
2.7 V
2.7 V
2.7 V
Max Supply Voltage
5.5 V
5.5 V
5.5 V
サプライチェーン
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 3 years ago)
Manufacturer Lifecycle StatusPRODUCTION (Last Updated: 3 years ago)
エンジニアリングリソース
関連部品
Analog DevicesAD5243BRMZ50
Dual, 256-Position, I2C-Compatible Digital Potentiometers | IC DGTL POT 50KOHM 256TAP 10MSOP
Analog DevicesAD5248BRMZ50
Digital Potentiometer 50kOhm 256POS Volatile Linear 10-Pin MSOP Tube
Digital Potentiometer, 1 Func, 50000ohm, 2-wire Serial Control Interface, 256 Positions, PDSO10
Digital Potentiometer 256POS 50KOhm Single 10-Pin MSOP T/R
DIGIPOT, 256 PSTN / Digital Potentiometer 50k Ohm 1 Circuit 256 Taps I²C Interface 10-MSOP
説明
3¦ÌA ¡À45ppm/¡æ 50K¦¸ 256 1 2.7V Volatile 5.5V I2C,SPI Potentiometer MSOP-10 , 3mm*3mm*850¦Ìm
IC DIGITAL POT 2560-POS 50K OHM 10-PIN MSOP
IT CAN ALSO OPERATE FROM A 5V NOMINAL SUPPLY; 2-WIRE SERIAL CONTROL INTERFACE IS ALSO POSSIBLE AD5161 Tin Cascade Pin Selectable Address digital potentiometer 1.2MHz 5.5V 50kOhm 3mm
Digital Potentiometer, Single, 256 Step; End To End Resistance:50Kohm; No. Of Pots:Single; Control Interface:I2C, Spi; Track Taper:Linear; Resistance Tolerance:± 30%; Supply Voltage Min:2.7V; Supply Voltage Max:5.5V; No. Of Steps:256Rohs Compliant: Yes |Analog Devices, Inc. AD5161BRMZ50-RL7