Yageo Group RC1206FR-0727RL
RC Series 1206 0.25 W 27 Ohm ±1% ±100 ppm/°C SMT Thick Film Chip Resistor
Schede tecniche e documenti
Scarica le schede tecniche e la documentazione del produttore per Yageo Group RC1206FR-0727RL.
Newark
Datasheet11 pagine2 anni fa
Datasheet0 pagine0 anni fa
Upverter
element14 APAC
Future Electronics
DigiKey
Cronologia dell'inventario
Trend di 3 mesi:
-15.58%
Modelli CAD
FONTEeCADmCADFILE
EE Concierge
SimboloImpronta
SnapEDA
SimboloImpronta
3DScarica
Ultra Librarian
Scarica
Il sito del partner si aprirà in una nuova scheda quando si scaricano i modelli CAD
Parti alternative
Price @ 1000
Stock
Authorized Distributors
6
Resistance
27 Ω
27 Ω
27 Ω
Case/Package
1206
Tolerance
1 %
1 %
1 %
Power Rating
250 mW
250 mW
250 mW
Composition
Thick Film
Thick Film
Temperature Coefficient
100 ppm/°C
100 ppm/°C
100 ppm/°C
Supply Chain
Country of OriginMainland China, Taiwan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2004-09-22
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 6 months ago)
Parti correlate
Res Thick Film 1206 27 Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±100ppm/C Pad SMD Automotive T/R
PanasonicERJ8ENF27R0V
Fixed Resistor, Metal Glaze/Thick Film, 0.25W, 27ohm, 200V, 1% +/-Tol, Surface Mount, 1206
PanasonicERJ-8ENF24R9V
Res Thick Film 1206 24.9 Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±100ppm/°C Molded SMD Punched Carrier T/R
Res Thick Film 1206 26.7 Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±100ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Res Thick Film 1206 26.1 Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±100ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
Descrizioni
Descrizioni di Yageo Group RC1206FR-0727RL fornite dai suoi distributori.
Resistor, thick film, SMD 1206 (3216), 27 Ω, 0.25 W, ±1 %, RC1206FR-0727RL
RES 27 OHM 1% 1/4W 1206 / 27 Ohms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Moisture Resistant Thick Film
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.25W, 27ohm, 200V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Surface Mount, 1206
1206 (3216Metric) FIXED RESISTOR RC 0.122Lx0.063W 3.10mmx1.60mm 0.25W 1/4W 27Ohm ±100ppm/C
Yageo RC1206FR-0727RL SMD Resistor 0603 size 1% tolerance 27 Ohm
SMD Resistor 1206 1/4W 1% 27R Taped
Thick Film Resistors - SMD 27 Ohms 250 mW 1206 1%
SMD Resistor Resistance technical notation: 27R Temperature range: -55 ... +155 °C Housing type: 1206 Resistor type: Thick Film Power Rating: 250 mW Rated voltage: 200 V Resistance: 27 Ohm
RESISTOR, RC02H 1206 27R; Resistance:27ohm; Resistance Tolerance:± 1%; Power Rating:250mW; Voltage Rating:200V; Temperature Coefficient:± 100ppm/°C; Resistor Element Material:Thick Film; Resistor Case Style:1206; Resistor Mounting:SMD; SVHC:No SVHC (20-Jun-2011); External Depth:0.6mm; External Length / Height:3.2mm; External Width:1.6mm; Full Power Rating Temperature:70°C; Lead Spacing:0.5mm; No. of Pins:2; Operating Temperature Max:155°C; Operating Temperature Min:-55°C; Operating Temperature Range:-55°C to +155°C; Package / Case:1206; Reel Quantity:5000; Series:RC02H; Temperature Coeff. +:100ppm/°C; Temperature Coeff. -:100ppm/°C; Termination Type:SMD; Tolerance +:1%; Tolerance -:1%; Voltage Rating V DC:200V