Yageo Group RC1206FR-0718RL
250mW Thick Film Resistors 200V ±100ppm/℃ ±1% 18Ω 1206 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Schede tecniche e documenti
Scarica le schede tecniche e la documentazione del produttore per Yageo Group RC1206FR-0718RL.
IHS
Datasheet11 pagine2 anni fa
Upverter
element14 APAC
Newark
Trend di 3 mesi:
-3.22%
SimboloImpronta
SnapEDA
Resistance
18 Ω
18 Ω
18 Ω
Tolerance
1 %
1 %
1 %
Power Rating
250 mW
250 mW
250 mW
Temperature Coefficient
100 ppm/°C
100 ppm/°C
100 ppm/°C
Introduction Date2004-09-22
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 6 months ago)
Parti correlate
Yageo GroupAC1206FR-0718RL
Fixed Resistor, Metal Glaze/Thick Film, 0.25W, 18ohm, 200V, 1% +/-Tol, Surface Mount, 1206
PanasonicERJ8ENF18R0V
Res Thick Film 1206 18 Ohm 1% 1/4W ±100ppm/°C Molded SMD Punched Carrier T/R
PanasonicERJ8ENF18R2V
Res Thick Film 1206 18.2 Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±100ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Res Thick Film 1206 19.6 Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±100ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Descrizioni
Descrizioni di Yageo Group RC1206FR-0718RL fornite dai suoi distributori.
Res Thick Film 1206 18 Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±100ppm/C Pad SMD T/R
RC Series 1206 0.25 W 18 Ohm ±1% ±100 ppm/°C SMT Thick Film Chip Resistor
General Purpose Chip Resistor Thick Film 1206 18Ohm 1% Paper T/R
Avnet Japan
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.25W, 18ohm, 200V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Surface Mount, 1206
Yageo RC1206FR-0718RL RC Series Resistor 18 Ohm 250mW 1% Tolerance 1206
1206 (3216Metric) FIXED RESISTOR RC 0.122Lx0.063W 3.10mmx1.60mm 0.25W 1/4W 18Ohm ±100ppm/C
SMD Resistor 1206 1/4W 1% 18R Taped
Thick Film Resistors - SMD 18 Ohms 250 mW 1206 1%
RESISTOR, RC02H 1206 18R; Resistance:18ohm; Resistance Tolerance:± 1%; Power Rating:250mW; Voltage Rating:200V; Temperature Coefficient:± 100ppm/°C; Resistor Element Material:Thick Film; Resistor Case Style:1206; Resistor Mounting:SMD; SVHC:No SVHC (20-Jun-2011); External Depth:0.6mm; External Length / Height:3.2mm; External Width:1.6mm; Full Power Rating Temperature:70°C; Lead Spacing:0.5mm; No. of Pins:2; Operating Temperature Max:155°C; Operating Temperature Min:-55°C; Operating Temperature Range:-55°C to +155°C; Package / Case:1206; Reel Quantity:5000; Series:RC02H; Temperature Coeff. +:100ppm/°C; Temperature Coeff. -:100ppm/°C; Termination Type:SMD; Tolerance +:1%; Tolerance -:1%; Voltage Rating V DC:200V