Yageo Group RC0805JR-0710RL
125mW Thick Film Resistors 150V ±5% ±200ppm/℃ 10Ω 0805 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Schede tecniche e documenti
Scarica le schede tecniche e la documentazione del produttore per Yageo Group RC0805JR-0710RL.
Newark
Datasheet11 pagine2 anni fa
Datasheet9 pagine16 anni fa
element14 APAC
Future Electronics
Megastar
DigiKey
Cronologia dell'inventario
Trend di 3 mesi:
+33.31%
Modelli CAD
FONTEeCADmCADFILE
Component Search Engine
SimboloImpronta
3DScarica
SnapEDA
SimboloImpronta
3DScarica
Ultra Librarian
Scarica
Il sito del partner si aprirà in una nuova scheda quando si scaricano i modelli CAD
Parti alternative
Price @ 1000
Stock
Authorized Distributors
6
Resistance
10 Ω
10 Ω
10 Ω
Case/Package
0805
Tolerance
5 %
5 %
5 %
Power Rating
125 mW
125 mW
125 mW
Composition
Thick Film
Thick Film
Temperature Coefficient
200 ppm/°C
200 ppm/°C
200 ppm/°C
Supply Chain
Country of OriginMainland China, Taiwan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2004-09-22
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 5 months ago)
Parti correlate
PanasonicERJ-6GEYJ100V
Resistor Thick Film 0805 10 Ohm 5% 1/8W 200ppm/C Molded SMD Punched Carrier T/R
Res Thick Film 0805 100 Ohm 5% 1/8W ±200ppm/°C Molded SMD SMD Paper T/R
Res Thick Film 0805 10 Ohm 5% 0.25W(1/4W) ±200ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Res Thick Film 0805 10 Ohm 5% 1/8W ±200ppm/°C Molded SMD SMD Paper T/R
Fixed Resistor, Metal Glaze/Thick Film, 0.125W, 10ohm, 150V, 5% +/-Tol, Surface Mount, 0805
SMD Chip Resistor, 10 Ohm, ± 5%, 125 mW, 0805 [2012 Metric], Thick Film, General Purpose
Descrizioni
Descrizioni di Yageo Group RC0805JR-0710RL fornite dai suoi distributori.
Res General Purpose Thick Film 0805 10 Ohm 5% 1/8W ±200ppm/°C Molded SMD Paper T/R
Avnet Japan
RC Series 0805 0.125 W 10 Ohm ±5% ±100 ppm/°C SMT Thick Film Chip Resistor
GENERAL PURPOSE CHIP RESISTOR Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.125W, 10ohm, 150V, 5% +/-Tol, 200ppm/Cel, Surface Mount, 0805
0805 (2012Metric) FIXED RESISTOR RC 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm 0.125W 1/8W 10Ohm ±200ppm/C
Chip Resistor; SMD; 0805; 10R; 5%; 1/8W
Resistor, THICK FILM, 10R, 5%, 0.125W, 0805;; 0805; Resistance:10ohm; Product Range:RC Series; Voltage
Thick Film Resistors - SMD 10 Ohms 125 mW 0805 5%
RESISTOR, RC11 0805 10R; Resistance:10ohm; Resistance Tolerance:± 5%; Power Rating:0.125W; Voltage Rating:150V dc; Series:RC11; Temperature Coefficient:± 200ppm/°C; Resistor Element Type:Thick Film; Resistor Case Style:0805; Case ;RoHS Compliant: Yes
Resistor Type = Thick Film / Resistance Ohm = 10 / Tolerance (±) % = 5 / Operating Temperature Min. °C = -55 / Operating Temperature Max. °C = 155 / Power Rating mW = 125 / Body Length mm = 2 / Voltage Rating - DC V = 150 / Temperature Coefficient = ±100 ppm/C / Termination Type = Wraparound / Body Height mm = 0.5 / Body Width mm = 1.25 / Mounting Type = SMD / Resistor Case Style = 0805