Yageo Group RC0603FR-101K2L
Fixed Resistor, Metal Glaze/Thick Film, 0.1W, 1200ohm, 75V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Surface Mount, 0603
Schede tecniche e documenti
Scarica le schede tecniche e la documentazione del produttore per Yageo Group RC0603FR-101K2L.
Newark
Datasheet11 pagine2 anni fa
Farnell
Cronologia dell'inventario
Trend di 3 mesi:
+1.59%
Resistance
1.2 kΩ
1.2 kΩ
1.2 kΩ
Tolerance
1 %
1 %
1 %
Power Rating
100 mW
100 mW
100 mW
Temperature Coefficient
100 ppm/°C
100 ppm/°C
100 ppm/°C
Supply Chain
Country of OriginMainland China, Taiwan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2008-07-18
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 months ago)
Parti correlate
Yageo GroupRC0603JR-071K2L
100mW Thick Film Resistors 75V ±100ppm/℃ ±5% 1.2kΩ 0603 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Yageo GroupRC0603JR-131K2L
RC Series 0603 0.1 W 1.2 kOhm ±5% ±100 ppm/°C SMT Thick Film Chip Resistor
Descrizioni
Descrizioni di Yageo Group RC0603FR-101K2L fornite dai suoi distributori.
RES, 1K2, 1%, 0.1W, THICK FILM, 0603 ROHS COMPLIANT: YES
RES 1.2K OHM 1% 1/10W 0603
SURFACE MOUNT RESISTORS;
Resistor Type = Thick Film / Resistance kOhm = 1.2 / Tolerance (±) % = 1 / Operating Temperature Min. °C = -55 / Operating Temperature Max. °C = 155 / Power Rating mW = 100 / Body Length mm = 1.6 / Voltage Rating - DC V = 75 / Temperature Coefficient = ±100 ppm/°C / Termination Type = Wraparound / Body Height mm = 0.5 / Body Width mm = 0.8 / Mounting Type = SMD / Resistor Case Style = 0603