WeEn Semiconductors BT151-500R,127
Silicon Controlled Rectifier, 12A I(T)RMS, 500V V(DRM), 500V V(RRM), 1 Element, TO-220AB
Schede tecniche e documenti
IHS
Datasheet12 pagine17 anni fa
TME
Future Electronics
Cronologia dell'inventario
Trend di 3 mesi:
-13.84%
Modelli CAD
FONTEeCADmCADFILE
Component Search Engine
SimboloImpronta
3DScarica
Ultra Librarian
SimboloImpronta
Scarica
Il sito del partner si aprirà in una nuova scheda quando si scaricano i modelli CAD
Parti alternative
Price @ 1000
Stock
73,377
Authorized Distributors
6
RMS Current (Irms)
12 A
12 A
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
500 V
600 V
600 V
Hold Current
Leakage Current
Max Operating Temperature
125 °C
Min Operating Temperature
Case/Package
TO-220AB
TO-220AB
Mount
Forward Voltage
Peak Non-Repetitive Surge Current
Supply Chain
Country of OriginMainland China
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8541.30.00.80
Introduction Date2015-12-21
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Descrizioni
Descrizioni di WeEn Semiconductors BT151-500R,127 fornite dai suoi distributori.
20mA 15mA 500V 1 unidirectional thyristor TO-220AB Thyristors (SCR)/Modules ROHS
BT151-500R Series 12 A 15mA 500 V Silicon Controlled Rectifier - TO-220AB
SCR Diode 500V 12A(RMS) 132A 3-Pin(3+Tab) TO-220AB Rail
SCR THYRISTOR, 12A, 500V, TO-220AB; Peak Repetitive Off-State Voltage, Vdrm: 500V; Gate Trigger Current Max, Igt: 15mA; Current It av: 7.5A; On State RMS Current IT(rms): 12A; Thyristor Case Style: TO-220AB; No. of Pins: 3Pins