United Chemi-Con ESMG160ELL472ML25S
Cap Aluminum Lytic 4700uF 16V 20% (16 X 25mm) Radial 7.5mm 2090mA 2000h 85°C Bulk
Obsolete
Pagina del produttoreScheda dati
Prezzo e stock
Schede tecniche e documenti
United Chemi-Con
Datasheet3 pagine4 anni fa
element14
Newark
Cronologia dell'inventario
Trend di 3 mesi:
-0.12%
Stock
42,050
Authorized Distributors
4
Capacitance
4.7 mF
4.7 mF
4.7 mF
Voltage Rating (DC)
16 V
16 V
16 V
Tolerance
20 %
20 %
20 %
Ripple Current
2.09 A
1.36 A
1.36 A
Height - Seated (Max)
26.4922 mm
27.0002 mm
27.0002 mm
Introduction Date2004-09-22
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2025-03-31
LTD Date2025-09-30
Parti correlate
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR PK 16V 4700muF ±20% 0.492Dia 12.50mm
PanasonicECA-1CHG472
Cap Aluminum 4700uF 16V 20% (16 X 25mm) Radial 7.5mm 1480mA 2000h 105°C Bulk
Cap Aluminum Lytic 4700uF 16V 20% (16 X 25mm) Radial 7.5mm 2100mA 2000h 85C Ammo
NichiconUVR1C472MHD
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UVR 16V 4700muF ±20% 0.630Dia 16.00mm
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 16V, 20% +Tol, 20% -Tol, 4700uF
PanasonicEEU-HD1C472
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR HD 16V 4700muF ±20% 0.492Dia 12.50mm
Descrizioni
Descrizioni di United Chemi-Con ESMG160ELL472ML25S fornite dai suoi distributori.
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 16V, 20% +Tol, 20% -Tol, 4700uF, Through Hole Mount
CAPACITOR ALUM ELEC 4700UF, 16V, RADIAL; Capacitance:4700µF; Capacitance Tolerance:± 20%; Voltage Rating:16V; Life Time @ Temperature:2000 hours @ 85°C; Height:25mm; Diameter:16mm; Capacitor Mounting:Through Hole
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR 4700UF, 16V, 20%, RADIAL; Capacitance:4700µF; Voltage(DC):16V; Capacitance Tolerance:± 20%; Capacitor Terminals:PC Pin; Lifetime @ Temperature:2000 hours @ 85°C; Polarity:Polar; Lead Spacing:7.5mm RoHS Compliant: Yes