United Chemi-Con ESMG160ELL103MMP1S
Cap Aluminum Lytic 10000uF 16V 20% (18 X 35.5mm) Radial 7.5mm 2920mA 2000h 85°C Bulk
Obsolete
Pagina del produttoreScheda dati
Schede tecniche e documenti
United Chemi-Con
Datasheet3 pagine4 anni fa
IHS
Electro Sonic
Newark
Farnell
Parti alternative
Price @ 1000
Stock
1,581
Authorized Distributors
0
Capacitance
10 mF
10 mF
10 mF
Mount
Through Hole
PCB, Through Hole
PCB, Through Hole
Case/Package
Radial
Radial
Voltage Rating (DC)
16 V
16 V
16 V
Tolerance
20 %
20 %
20 %
ESR (Equivalent Series Resistance)
Life (Hours)
2000 hours
2000 hours
Ripple Current
2.92 A
1.8 A
1.8 A
Height - Seated (Max)
37.0078 mm
37.4904 mm
37.4904 mm
Supply Chain
Country of OriginIndonesia, Mainland China, South Korea
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.22.00.20
Introduction Date2004-09-22
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2025-03-31
LTD Date2025-09-30
Parti correlate
NichiconUKA1C103MHD
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UKA 16V 10000muF ±20% 0.709Dia 18.00mm
PanasonicECA1CHG103
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR NHG 16V 10000muF ±20% 0.709Dia 18.00mm
KYOCERA AVXUVR1C103MHD
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UVR 16V 10000muF ±20% 0.709Dia 18.00mm
NichiconUVR1C103MRD6
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UVR 16V 10000muF ±20% 0.787Dia 20.00mm
PanasonicEEU-HD1C103
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR HD 16V 10000muF ±20% 0.630Dia 16.00mm
Wurth Elektronik860010381029
WCAP-ATG8 Aluminum Electrolytic Capacitors
Descrizioni
Descrizioni di United Chemi-Con ESMG160ELL103MMP1S fornite dai suoi distributori.
10000uF 16V ±20% 2.92A@120Hz Plugin,D18xL35.5mm Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 16V, 20% +Tol, 20% -Tol, 10000uF, Through Hole Mount
CAPACITOR ALUM ELEC 10000UF, 16V, RADIAL; Capacitance:10000µF; Capacitance Tolerance:± 20%; Voltage Rating:16V; Life Time @ Temperature:2000 hours @ 85°C; Height:35.5mm; Diameter:18mm; Capacitor Mounting:Through Hole
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR 10000UF, 16V, 20%, RADIAL; Capacitance:10000µF; Voltage(DC):16V; Capacitance Tolerance:± 20%; Capacitor Terminals:PC Pin; Lifetime @ Temperature:2000 hours @ 85°C; Polarity:Polar; Lead Spacing:7.5mm RoHS Compliant: Yes