United Chemi-Con EKXG401ELL100MJ20S
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 400V, 20% +Tol, 20% -Tol, 10uF
Obsolete
Pagina del produttoreScheda dati
Prezzo e stock
Schede tecniche e documenti
IHS
Datasheet2 pagine5 anni fa
Datasheet2 pagine11 anni fa
element14 APAC
Farnell
Electro Sonic
element14
Cronologia dell'inventario
Trend di 3 mesi:
-0.81%
Modelli CAD
FONTEeCADmCADFILE
Ultra Librarian
SimboloImpronta
Scarica
Il sito del partner si aprirà in una nuova scheda quando si scaricano i modelli CAD
Parti alternative
Price @ 1000
Stock
Authorized Distributors
6
Capacitance
10 µF
10 µF
10 µF
Mount
Through Hole
Through Hole
Case/Package
Radial
Radial
Voltage Rating (DC)
400 V
400 V
400 V
Tolerance
20 %
20 %
20 %
ESR (Equivalent Series Resistance)
Life (Hours)
8000 hours
8000 hours
Ripple Current
140 mA
175 mA
175 mA
Height - Seated (Max)
19.9898 mm
21.9964 mm
21.9964 mm
Supply Chain
Country of OriginIndonesia, Mainland China, Taiwan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.22.00.20
Introduction Date2004-09-22
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2022-10-31
LTD Date2022-10-31
Parti correlate
United Chemi-ConEKXG351ELL100MJ20S
Cap Aluminum Lytic 10uF 350V 20% (10 X 20mm) Radial 5mm 140mA 8000h 105°C Bulk
United Chemi-ConEKXG451ELL100MK20S
Cap Aluminum Lytic 10uF 450V 20% (12.5 X 20mm) Radial 5mm 180mA 10000h 105°C Bulk
PanasonicEEUEE2G100
EE Radial Can aluminum electrolytic capacitor 0.394Dia 10.00mm ±20% 10muF 400V
PanasonicEEUED2G100
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR ED 400V 10muF ±20% 0.394Dia 10.00mm
PanasonicEEUEE2W100U
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR EE 450V 10muF ±20% 0.394Dia 10.00mm
KYOCERA AVXUCY2G100MPD
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UCY 400V 10muF ±20% 0.394Dia 10.00mm
Descrizioni
Descrizioni di United Chemi-Con EKXG401ELL100MJ20S fornite dai suoi distributori.
Cap Aluminum Lytic 10uF 400V 20% (10 X 20mm) Radial 5mm 140mA 8000h 105°C Bulk
KXG Series 400 V 10 uF Ø10x20mm LS=5mm Radial Aluminum Electrolytic Capacitor
10uF 400V ±20% 140mA@120Hz Plugin,D10xL20mm Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR 10UF, 40
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR 10UF, 400V, 20%, RADIAL; Capacitance:10µF; Voltage(DC):400V; Capacitance Tolerance:± 20%; Capacitor Terminals:Radial Leaded; Lifetime @ Temperature:1000 hours @ 105°C; Polarity:Polar; Lead
Aluminum Electrolytic Capacitor 10Uf, 400V, 20%, Radial; Rango De Producto:Serie Kxg; Capacidad:10Μf; Tolerancia, Capacitancia:± 20%; Tensión Nominal:400V; Diámetro:10Mm; Terminales Del Condensador:Conexión Radial; Resistencia Esr:- |Chemi-Con EKXG401ELL100MJ20S