Texas Instruments SN74LV165AD
LV/LV-A/LVX/H 74LV165 ROHS3Compliant Tube shift register 28ns 0.05A 141.690917mg 165MHz
Obsolete
Pagina del produttoreScheda dati
Prezzo e stock
Schede tecniche e documenti
Scarica le schede tecniche e la documentazione del produttore per Texas Instruments SN74LV165AD.
Texas Instruments
Datasheet22 pagine12 anni fa
Official datasheet0 pagine0 anni fa
Technical Drawing2 pagine14 anni fa
Datasheet21 pagine18 anni fa
Farnell
HQonline
SHENGYU ELECTRONICS
LCSC
Cronologia dell'inventario
Trend di 3 mesi:
-0.70%
Modelli CAD
FONTEeCADmCADFILE
SnapEDA
SimboloImpronta
3DScarica
Ultra Librarian
SimboloImpronta
Scarica
Il sito del partner si aprirà in una nuova scheda quando si scaricano i modelli CAD
Parti alternative
Price @ 1000
Stock
Authorized Distributors
4
Case/Package
SOIC
SOIC
Number of Pins
16
Logic Function
OR, Shift Register
Shift Register
Shift Register
Direction
Unidirectional
Unidirectional
Number of Elements
1
Number of Bits per Element
8
Propagation Delay
28 ns
7.7 ns
7.7 ns
Min Supply Voltage
2 V
2 V
2 V
Max Supply Voltage
5.5 V
5.5 V
5.5 V
Supply Chain
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 days ago)
Manufacturer Lifecycle StatusOBSOLETE (Last Updated: 4 days ago)
Risorse di progettazione
Visualizza i kit di valutazione e i progetti di riferimento per Texas Instruments SN74LV165AD.
Parti correlate
Texas InstrumentsCD74HC165M96
165ns,33ns,28ns 1 2 2V 6V Parallel or Serial to Serial,Shift Register HC SOIC-16 3.91mm*1.5mm
Texas InstrumentsSN74LV595ADR
25.5ns 1 2V 5.5V Serial,Serial to Parallel,Shift Register LV 16mA SOIC-16 , 1.75mm
Texas InstrumentsSN74HC595DWR
HC/UH 74HC595 ROHS3Compliant Cut Tape (CT) shift register 34ns 8muA 420.395078mg 25000000Hz
HC/UH 74HC165 RoHS Compliant Tube shift register 26ns 2.05mm 20000000Hz 2V
HC/UH SERIES 8-BIT RIGHT SERIAL IN PARALLEL OUT SHIFT REGISTER TRUE OUTPUT PDSO16
Shift Register Single 8-Bit Serial/Parallel to Serial 16-Pin SOIC N Rail
Descrizioni
Descrizioni di Texas Instruments SN74LV165AD fornite dai suoi distributori.
Shift Register Single 8-Bit Serial/Parallel to Serial 16-Pin SOIC Tube
23.3ns,14.9ns,11.9ns 1 2 2V 5.5V Parallel or Serial to Serial,Shift Register LV SOIC-16 3.91mm*1.5mm
Parallel-load eight-bit shift registers 16-SOIC -40 to 125
Shift Register, 8Bit, Piso/Siso, Soic-16; Logic Family/Base Number:74Lv165A; Shift Register Function:Parallel To Serial, Serial To Serial; No. Of Elements:1 Element; No. Of Bits Per Element:8Bit; Logic Case Style:Soic; No. Of Rohs Compliant: Yes |TEXAS INSTRUMENTS SN74LV165AD
SHIFT REGISTER, 8BIT, PISO/SISO, SOIC-16; Logic Family / Base Number:74LV165A; Shift Register Function:Parallel to Serial, Serial to Serial; No. of Elements:1 Element; No. of Bits Per Element:8bit; Logic Case Style:SOIC; No. of Pins:16Pins; Supply Voltage Min:2V; Supply Voltage Max:5.5V; IC Output Type:Differential; Logic IC Family:74LV; Logic IC Base Number:74165A; Operating Temperature Min:-40°C; Operating Temperature Max:125°C; Product Range:-; Automotive Qualification Standard:-; MSL:MSL 1 - Unlimited; SVHC:No SVHC (15-Jan-2019)