Texas Instruments SN74F251BN
1-of-8 Data Selectors/Multiplexers With 3-State Outputs 16-PDIP 0 to 70
Schede tecniche e documenti
Scarica le schede tecniche e la documentazione del produttore per Texas Instruments SN74F251BN.
SHENGYU ELECTRONICS
Datasheet7 pagine18 anni fa
Texas Instruments
iiiC
Sierra IC
Cronologia dell'inventario
Trend di 3 mesi:
-0.06%
Parti alternative
Questo componente
Authorized Distributors
4
Case/Package
PDIP
DIP
Number of Pins
16
Logic Function
Multiplexer
Multiplexer, Mux
Number of Inputs
8
Number of Outputs
1
Number of Circuits
1
Low Level Output Current
3 mA
24 mA
High Level Output Current
24 mA
24 mA
Supply Type
Single
Single
Min Supply Voltage
4.5 V
4.5 V
Max Supply Voltage
5.5 V
5.5 V
Number of Channels
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 3 days ago)
Manufacturer Lifecycle StatusACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
Risorse di progettazione
Visualizza i kit di valutazione e i progetti di riferimento per Texas Instruments SN74F251BN.
Parti correlate
Texas InstrumentsSN74F151BN
8-Line To 1-Line Data Selector/Multiplexer 16-PDIP 0 to 70
1x 8:1 74ACT Tube Multiplexer decoder circuit 4.5V~5.5V 24mA 24mA -40C~85C
Texas InstrumentsSN74F151BNE4
Texas InstrumentsCD74HCT4051E
5V, 8:1, 1-channel, analog multiplexer, TTL inputs 16-PDIP -55 to 125
onsemi74AC251PC
Multiplexer, AC Series, 1-Func, 8 Line Input, 1 Line Output, Complementary Output, CMOS, PDIP16
Single-Ended Multiplexer, 1 Func, 8 Channel, CMOS, PDIP16
Descrizioni
Descrizioni di Texas Instruments SN74F251BN fornite dai suoi distributori.
Multiplexer 1-Element Bipolar 3-ST 8-IN 16-Pin PDIP Tube
Switch Logic IC; Logic Family:F; Supply Voltage Min:4.5V; Supply Voltage Max:5.5V; Package/Case:16-PDIP; No. of Pins:16; Operating Temperature Range:0°C to +70°C; Input Type:TTL; Leaded Process Compatible:Yes; Output Type:TTL ;RoHS Compliant: Yes
LOGIC, SELECTOR/MUX 1-OF-8, 16DIP; Logic Family / Base Number: 74F251; Logic Type: Data Selector / Multiplexer; No. of Channels: 1Channels; Line Configuration: 8: 1; Supply Voltage Min: 4.5V; Supply Voltage Max: 5.5V; Logic Case Style: DIP; No. of Pins: 16Pins; Logic IC Family: 74F; Logic IC Base Number: 74251; Operating Temperature Min: 0°C; Operating Temperature Max: 70°C; Product Range: -; Automotive Qualification Standard: -; RoHS Phthalates Compliant: Yes; MSL: MSL 1 - Unlimited; SVHC: No SVHC (27-Jun-2018); Logic Function Number: 74251; Logic IC Base Number: 74251; Logic IC Function: 1-of-8 Data Selector / Multiplexer with 3-State Outputs; Operating Temperature Range: 0°C to +70°C; Ratio: 8: 1; Supply Voltage Range: 4.5V to 5.5V; Termination Type: Through Hole