Texas Instruments CD74ACT163M96
IC 4BIT SYNC BIN COUNTER 16-SOIC / Counter Single 4-Bit Sync Binary UP 16-Pin SOIC T/R
Schede tecniche e documenti
Scarica le schede tecniche e la documentazione del produttore per Texas Instruments CD74ACT163M96.
Arrow Electronics
Datasheet17 pagine14 anni fa
Texas Instruments
SHENGYU ELECTRONICS
iiiC
Mouser
Cronologia dell'inventario
Trend di 3 mesi:
+18.89%
Modelli CAD
FONTEeCADmCADFILE
SnapEDA
Impronta
3DScarica
Ultra Librarian
SimboloImpronta
Scarica
Il sito del partner si aprirà in una nuova scheda quando si scaricano i modelli CAD
Parti alternative
Price @ 1000
Stock
Authorized Distributors
4
Case/Package
SOIC
SOIC
Number of Pins
16
Logic Function
Counter
Counter
Direction
Unidirectional
Unidirectional
Number of Elements
1
Number of Bits per Element
4
Reset
Synchronous
Synchronous
Clock Edge Trigger Type
Positive Edge
Positive Edge
Frequency
80 MHz
80 MHz
80 MHz
Min Supply Voltage
4.5 V
4.5 V
4.5 V
Max Supply Voltage
5.5 V
5.5 V
5.5 V
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 3 days ago)
Manufacturer Lifecycle StatusACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
Risorse di progettazione
Visualizza i kit di valutazione e i progetti di riferimento per Texas Instruments CD74ACT163M96.
Parti correlate
MC74ACT163DG 4-STAGE BINARY COUNTER, UP COUNTER, 5V, 16-PIN SOIC
Texas InstrumentsSN74F163ADR
Synchronous 4-Bit Binary Counter 16-SOIC 0 to 70
MC74ACT Series 4.5 V to 5.5 V Synchronous Presettable Binary Counter - SOIC-16
GULL WING DUAL Positive Edge Synchronous Binary Counter IC 0C~70C 40MHz 5V 3.9mm
Texas InstrumentsSN74F163AD
Texas InstrumentsCD74HCT163M96
High Speed CMOS Logic 4-Bit Binary Counter with Synchronous eset 16-SOIC -55 to 125
Descrizioni
Descrizioni di Texas Instruments CD74ACT163M96 fornite dai suoi distributori.
Synchronous Presettable Binary Counters with Synchronous eset 16-SOIC -55 to 125
GULL WING DUAL Positive Edge Synchronous Binary Counter IC 50pF -55C~125C 80MHz 0.08mA
Counter Logic IC; Logic Family:ACT; Supply Voltage Min:4.5V; Supply Voltage Max:5.5V; Package/Case:16-SOIC; No. of Pins:16; Operating Temperature Range:-55°C to +125°C; Input Type:TTL; Leaded Process Compatible:Yes ;RoHS Compliant: Yes