Rubycon 400MXG560MEFCSN35X40
Radial Can - Snap-In ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR MXG 400V 560muF ±20% 1.378Dia 35.00mm
Production
Pagina del produttoreScheda dati
Schede tecniche e documenti
Scarica le schede tecniche e la documentazione del produttore per Rubycon 400MXG560MEFCSN35X40.
IHS
Datasheet4 pagine3 anni fa
Newark
Cronologia dell'inventario
Trend di 3 mesi:
-65.95%
Stock
184
Authorized Distributors
2
Capacitance
560 µF
560 µF
560 µF
Mount
Through Hole
Screw
Screw
Case/Package
Radial
Aluminum
Aluminum
Voltage Rating (DC)
400 V
400 V
400 V
Tolerance
20 %
20 %
20 %
ESR (Equivalent Series Resistance)
444 mΩ
444 mΩ
Life (Hours)
3000 hours
2000 hours
Ripple Current
2.05 A
1.9 A
1.9 A
Height - Seated (Max)
42.0116 mm
40.005 mm
40.005 mm
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Parti correlate
PanasonicEET-HD2G561KJ
Cap Aluminum 560uF 400V 20% (30 X 40mm) Snap-In 10mm 1900mA 3000h 105°C Bulk
CAPACITOR ALUMINUM ELECTROLYTIC, SNAP IN, 400VOLTS, 560UF, SMALL FORM FACTOR
PanasonicEET-HD2W561KJ
Cap Aluminum 560uF 450V 20% (30 X 50mm) 10mm 1900mA 3000 hr 105°C Bulk
Radial Can - Snap-In ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR MXG 450V 560muF ±20% 1.378Dia 35.00mm
NichiconLGUW6561MELC
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 420V, 20% +Tol, 20% -Tol, 560uF, Through Hole Mount
Radial Can - Snap-In ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR LGN 450V 560muF ±20% 1.378Dia 35.00mm
Descrizioni
Descrizioni di Rubycon 400MXG560MEFCSN35X40 fornite dai suoi distributori.
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 400V, 20% +Tol, 20% -Tol, 560uF, Through Hole Mount
±20% 2.05A@120Hz 10mm 400V 560uF Plugin,D35xL40mm Horn-Type Electrolytic Capacitors ROHS
CAPACITOR ALUM ELECT, 560UF, 400V, 20%, RADIAL; Capacitance:560µF; Capacitance Tolerance:± 20%; Diameter:35mm; Height:40mm; Lead Spacing:10mm; Life Time @ Temperature:2000 hours @ 105°C; Operating Temperature Max:105°C; Series:MXG ;RoHS Compliant: Yes