onsemi NCP1217P133G
Switching Controller, Current-mode, 0.5A, 146kHz Switching Freq-Max, CMOS, PDIP8
Obsolete
Pagina del produttoreScheda dati
Prezzo e stock
Schede tecniche e documenti
Scarica le schede tecniche e la documentazione del produttore per onsemi NCP1217P133G.
IHS
Datasheet21 pagine11 anni fa
SHENGYU ELECTRONICS
onsemi
_legacy Avnet
Farnell
Cronologia dell'inventario
Trend di 3 mesi:
+0.00%
Modelli CAD
FONTEeCADmCADFILE
Ultra Librarian
SimboloImpronta
Scarica
Il sito del partner si aprirà in una nuova scheda quando si scaricano i modelli CAD
Parti alternative
Questo componente
Parti alternative
Price @ 1000
Stock
Authorized Distributors
3
Efficiency
Min Input Voltage
8.3 V
8.3 V
Max Input Voltage
Min Output Voltage
Max Output Voltage
Output Current
500 mA
Power Rating
Topology
Flyback
Isolation Voltage
Max Switching Frequency
146 kHz
146 kHz
Voltage - Output 2
Case/Package
DIP
DIP
Number of Pins
7
Supply Chain
Country of OriginMainland China
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8542.39.00.60
Introduction Date2003-06-16
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 2 days ago)
LTB Date2020-05-04
LTD Date2020-11-04
Manufacturer Lifecycle StatusOBSOLETE (Last Updated: 2 days ago)
Parti correlate
onsemiNCP1337PG
NCP Series 500 mA 130 kHz Through Hole PWM Current-Mode Controller - PDIP-7
NCP1216 Series 16 V 110 kHz Through Hole PWM Current-Mode Controller - PDIP-7
Switching Controller, Current-mode, 0.5A, 146kHz Switching Freq-Max, CMOS, PDIP7
Texas InstrumentsUCC28051P
Power Factor Correction and PWM Controller 200kHz 8-Pin PDIP Tube
Descrizioni
Descrizioni di onsemi NCP1217P133G fornite dai suoi distributori.
AC to DC Switching Converter Off-Line Switcher 133kHz Tube 7-Pin PDIP
NCP1217P133G, PWM CURRENT MODE CONTROLLER, 143 KHZ, 16 V, 7-PIN PDIP
PWM Controller, Fixed Frequency, Current Mode
Off-Line Controllers Enhanced Current Mode PWM
IC OFFLINE SWITCH FLYBACK 7DIP
NCP1217 LIFETIME (Last Updated: 2days ago) Over Load Over Temperature Short Circuit Tube dc ac converter 8.3V 10.16mm 133kHz 500mA