NXP Semiconductors MCF52233CAF60
MCF52235 ColdFire Microcontroller Data Sheet | IC MCU 32BIT 256KB FLASH 80LQFP
Schede tecniche e documenti
Scarica le schede tecniche e la documentazione del produttore per NXP Semiconductors MCF52233CAF60.
IHS
Datasheet55 pagine19 anni fa
ODG (Origin Data Global)
Newark
Augswan
Farnell
Cronologia dell'inventario
Trend di 3 mesi:
-23.57%
Modelli CAD
FONTEeCADmCADFILE
EE Concierge
Introduction Date2006-04-21
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
Parti correlate
NXP SemiconductorsMCF52230CAF60
Mcf5223X 32-Bit Mcu, Coldfire V2 Core, 128Kb Flash, 60Mhz, Qfp 80 Rohs Compliant: Yes
NXP SemiconductorsMCF5212CAE66
Coldfire V2 MCF521x Microcontroller IC 32-Bit 66MHz 256KB (256K x 8) FLASH 64-LQFP (10x10)
NXP SemiconductorsMCF5213CAF66
MCU 32-bit MCF521x ColdFire RISC 256KB Flash 3.3V Automotive 100-Pin LQFP Tray
Descrizioni
Descrizioni di NXP Semiconductors MCF52233CAF60 fornite dai suoi distributori.
Coldfire V2 MCF5223x Microcontroller IC 32-Bit 60MHz 256KB (256K x 8) FLASH 80-LQFP (14x14)
32 Bit Microcontroller, CAN Controller, Coldfire V2 Family MCF5223x Series Microcontrollers
RISC Microcontroller, 32-Bit, FLASH, COLDFIRE CPU, 60MHz, CMOS, PQFP80
MCU 32-Bit V2 ColdFire RISC 256KB Flash 3.3V 80-Pin LQFP Tray
MCU, 32BIT, KIRIN, 256K F, 60MHZ, 80PQFP; Series:MCF52; Core Size:32bit; Program Memory Size:256 KB; CPU Speed:60MHz; Digital IC Case Style:LQFP; No. of Pins:80; Supply Voltage Range:3V to 3.6V; Operating Temperature Range:-40°C to +85°C; MSL:MSL 3 - 168 hours; SVHC:No SVHC (20-Jun-2011); Clock Frequency:60MHz; Frequency Typ:60MHz; Interface Type:I2C, SPI, UART; Memory Size:256KB; Memory Type:FLASH; No. of Bits:32; No. of I/O's:43; Operating Temperature Max:85°C; Operating Temperature Min:-40°C; Package / Case:LQFP; RAM Size:32KB; Supply Voltage Max:3.6V; Supply Voltage Min:3V; Termination Type:SMD