NXP Semiconductors MCF5206EAB40
MPU ColdFire MCF5xxx Processor RISC 32-Bit 0.35um 40MHz 3.3V 160-Pin PQFP Tray
Obsolete
Pagina del produttoreScheda dati
Prezzo e stock
Schede tecniche e documenti
Scarica le schede tecniche e la documentazione del produttore per NXP Semiconductors MCF5206EAB40.
IHS
Datasheet499 pagine22 anni fa
NXP Semiconductors
Freescale Semiconductor
Farnell
Future Electronics
Cronologia dell'inventario
Trend di 3 mesi:
-0.14%
Supply Chain
Country of OriginMalaysia
Export Control Classification Number (ECCN) Code3A991.A.2
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8542.31.00.01
Introduction Date2003-11-13
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2021-12-01
LTD Date2023-12-01
Parti correlate
NXP SemiconductorsMCF5206ECAB40
NXP SemiconductorsMC68332GCEH25
CPU32 M683xx Microcontroller IC 32-Bit 25MHzROMless 132-PQFP (24.13x24.13)
NXP SemiconductorsMC68332GCEH20
CPU32 M683xx Microcontroller IC 32-Bit 20MHzROMless 132-PQFP (24.13x24.13)
Descrizioni
Descrizioni di NXP Semiconductors MCF5206EAB40 fornite dai suoi distributori.
RISC Microprocessor, 32-Bit, 40MHz, CMOS, PQFP160
40MHz ROM 1 40MHz 4KB 3.3V EBI,EMI,I2C,UART,USART 32bit Coldfire V2 QFP 28mm*28mm*3.5mm
MCF520x Series 8 KB RAM 40 MHz SMT 8-Bit Microcontroller - QFP-160
IC, CPU COLDFIRE 8K SRAM, 5206EAB40; Series:ColdFire V2 MPU; Core Size:32bit; Program Memory Size:512 Byte; CPU Speed:40MHz; Digital IC Case Style:QFP; No. of Pins:160; Supply Voltage Range:4.75V to 5.25V; Operating Temperature Range:0°C to +70°C; MSL:MSL 3 - 168 hours; SVHC:No SVHC (20-Jun-2011); Base Number:5206; Cache on Chip L1/L2 Memory:4KB; Clock Frequency:40MHz; EEPROM Memory Size:0Byte; Frequency Typ:40MHz; IC Generic Number:5206EAB40; IC Temperature Range:Commercial; Interface Type:UART; Logic Function Number:40; Memory Size:0; Memory Type:SRAM; Microprocessor/Controller Features:I2C Compatible Bus, Two UARTs, 2-channel DMA Controller; No. of Bits:32; No. of I/O's:8; No. of Timers:2; Operating Temperature Max:70°C; Operating Temperature Min:0°C; Package / Case:QFP; Qualified Segment:COMMERCIAL, INDUSTRIAL; RAM Memory Size:8KB; Supply Voltage Max:3.3V; Supply Voltage Min:3V; Termination Type:SMD