Nichicon URS0J472MHD1TN
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR URS 6.3V 4700muF ±20% 0.630Dia 16.00mm
Schede tecniche e documenti
Scarica le schede tecniche e la documentazione del produttore per Nichicon URS0J472MHD1TN.
IHS
Datasheet2 pagine11 anni fa
Cronologia dell'inventario
Trend di 3 mesi:
Restocked
Parti alternative
Questo componente
Parti alternative
Price @ 1000
Stock
20,083
Authorized Distributors
3
Capacitance
4.7 mF
4.7 mF
Mount
Through Hole
Through Hole
Case/Package
Radial
Radial
Voltage Rating (DC)
6.3 V
6.3 V
Tolerance
20 %
20 %
ESR (Equivalent Series Resistance)
Life (Hours)
2000 hours
2000 hours
Ripple Current
1.41 A
1.41 A
Height - Seated (Max)
16.51 mm
16.51 mm
Introduction Date2010-08-27
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2025-06-30
LTD Date2027-06-30
Parti correlate
NichiconUVR0J472MHD
Cap Aluminum Lytic 4700uF 6.3V 20% (12.5 X 20mm) Radial 5mm 1550mA 2000h 85C Bulk
NichiconUFW0J472MHD
4700uF 6.3V 卤20% 1.35A@120Hz Plugin,D12.5xL20mm Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
NichiconUKW0J472MHD
PanasonicECA0JHG472
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR NHG 6.3V 4700muF 卤20% 0.492Dia 12.50mm
PanasonicECA-0JM472
Cap Aluminum 4700uF 6.3V 20% (12.5 X 20mm) Radial 5mm 1170mA 2000h 85°C Bulk
PanasonicECA-0JM472B
Cap Aluminum 4700uF 6.3V 20% (12.5 X 20mm) Radial 5mm 1170mA 2000h 85°C Ammo Pack
Descrizioni
Descrizioni di Nichicon URS0J472MHD1TN fornite dai suoi distributori.
4700uF 6.3V 卤20% 1.41A@120Hz Plugin,D16xL16.5mm Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 6.3V, 20% +Tol, 20% -Tol, 4700uF, Through Hole Mount
CAP ALUM 4700UF 20% 6.3V RADIAL