Texas Instruments LM1085IS-12
LDO Regulator Pos 12V 3A 4-Pin(3+Tab) TO-263 Rail
Pagina del produttoreScheda dati
Prezzo e stock
Schede tecniche e documenti
Scarica le schede tecniche e la documentazione del produttore per Texas Instruments LM1085IS-12.
Augswan
Datasheet30 pagine4 anni fa
National Semiconductor
iiiC
Cronologia dell'inventario
Trend di 3 mesi:
+0.00%
Modelli CAD
FONTEeCADmCADFILE
Component Search Engine
SimboloImpronta
3DScarica
EE Concierge
SimboloImpronta
SnapEDA
3DScarica
Ultra Librarian
Scarica
Il sito del partner si aprirà in una nuova scheda quando si scaricano i modelli CAD
Parti alternative
Price @ 1000
Stock
45,471
Authorized Distributors
2
Min Input Voltage
2.6 V
2.6 V
Max Input Voltage
18 V
18 V
Polarity
Positive
Positive
Output Type
Fixed
Fixed
Number of Regulators
1
Output Voltage
12 V
12 V
Output Current
3 A
3 A
Dropout Voltage
1.3 V
1.3 V
Power Supply Rejection Ratio (PSRR)
Parti correlate
Texas InstrumentsLM1085ISX-3.3/NOPB
3-A, 29-V, linear voltage regulator 3-DDPAK/TO-263 -40 to 125
Texas InstrumentsLM1085ISX-ADJ/NOPB
75dB(120Hz) 10mA Adjustable 3A 1 1.25V 2.6V 15V 29V 1.5V@ 3A 0.3% 0.2% DDPAK,TO-263-3 , 5.08mm
Texas InstrumentsLM1085ISX-5.0/NOPB
68dB(120Hz) 10mA Adjustable 3A 1 5V 2.6V 5V 5.5V 1.5V@ 3A 20mV 10mV DDPAK-3,TO-263 , 5.08mm
STMicroelectronicsLD1085D2T33R
LD1085 Series 3 A 3.3 V Fixed Output Positive Voltage LDO Regulator - D2PAK
STMicroelectronicsLD1085D2T-R
3 A low drop positive voltage regulator: adjustable and fixed, D2PAK, Tape and Reel
Descrizioni
Descrizioni di Texas Instruments LM1085IS-12 fornite dai suoi distributori.
TO-263 Surface Mount RoHS Compliant Tin/Lead (Sn/Pb) voltage regulator linear 1.3V 4.79mm 3A 125C
IC REG LIN 12V 3A DDPAK/TO-263-3
IC REG LINEAR FIXED POS LDO REG
The LM1085 is a series of low dropout positive voltage regulators with a maximum dropout of 1.5V at 3A of load current. It has the same pin-out as National Semiconductor's industry standard LM317. The LM1085 is available in an adjustable version, which can set the output voltage with only two external resistors. It is also available in three fixed voltages: 3.3V, 5.0V and 12.0V. The fixed versions integrate the adjust resistors. The LM1085 circuit includes a zener trimmed band gap reference, current limiting and thermal shutdown. The LM1085 series is available in TO-220 and TO-263 packages. Refer to the LM1084 for the 5A version, and the LM1086 for the 1.5A version.