Analog Devices MAX1734EUK15+
IC REG BUCK 1.5V 250MA SOT23-5 / Switching Regulator IC Output
Schede tecniche e documenti
Scarica le schede tecniche e la documentazione del produttore per Analog Devices MAX1734EUK15+.
Upverter
Technical Drawing1 pagina6 anni fa
Augswan
ShanghaiCT
Parti alternative
Price @ 1000
Stock
48,188
Authorized Distributors
0
Case/Package
SOT-23
SOT-23-5
SOT-23-5
Number of Pins
5
Number of Outputs
1
Max Output Current
250 mA
250 mA
250 mA
Switching Frequency
1.2 MHz
1.2 MHz
1.2 MHz
Min Input Voltage
2.7 V
2.7 V
2.7 V
Max Input Voltage
5.5 V
5.5 V
5.5 V
Min Output Voltage
1.5 V
Max Output Voltage
Efficiency
90 %
90 %
90 %
Synchronous Rectifier
Yes
Yes
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 3 years ago)
Parti correlate
Analog DevicesMAX1733EUK+T
Switching Regulator, Voltage-mode, 0.565A, 1200kHz Switching Freq-Max, BICMOS, P
Texas InstrumentsTPS62201DBVT
1.5-V Output, 300-mA, 95% Efficient Step-Down Converter in SOT-23 5-SOT-23 -40 to 85
Texas InstrumentsTPS62201DBVTG4
Texas InstrumentsTPS62201DBVRG4
onsemiFAN5307SX
Switching Regulator, Current-mode, 0.7A, 1200kHz Switching Freq-Max, PDSO5
Descrizioni
Descrizioni di Analog Devices MAX1734EUK15+ fornite dai suoi distributori.
Strip Matte Tin (Sn) Active SWITCHING REGULATOR DC to DC switching regulator 3.6V 2.9mm 250mA 1.2MHz