Littelfuse 72R050XU
PTC Resettable Fuse 0.5A(hold) 1A(trip) 72VDC 40A 0.77W 4s 0.5Ohm Radial 7.9 X 3.1mm Bulk
Obsolete
Pagina del produttoreScheda dati
Prezzo e stock
Schede tecniche e documenti
Scarica le schede tecniche e la documentazione del produttore per Littelfuse 72R050XU.
Farnell
Datasheet7 pagine11 anni fa
Datasheet7 pagine16 anni fa
Fuses Unlimited
ODG (Origin Data Global)
Parti alternative
Questo componente
Parti alternative
Price @ 1000
Stock
24,224
Authorized Distributors
1
Resistance
1.17 Ω
500 mΩ
Mount
Through Hole
Through Hole
Case/Package
Radial
Radial
Hold Current
500 mA
500 mA
Trip Current
1 A
1 A
Time to Trip
4 s
4 s
Power Rating
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.40.80.70
Introduction Date2008-10-24
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
Parti correlate
TE ConnectivityRXEF050-1
PTC Resettable Fuse 0.5A(hold) 1A(trip) 72V 40A 0.77(Nom)W 4s 0.5Ohm Radial 7.9 X 3mm Loose
TE ConnectivityRXEF050S
PTC Resettable Fuse 0.5A(hold) 1A(trip) 72V 40A 0.77(Nom)W 4s 0.5Ohm Radial 7.9 X 3mm Bag
TE ConnectivityRXEF050-2
PTC Resettable Fuse 0.5A(hold) 1A(trip) 72V 40A 0.77(Nom)W 4s 0.5Ohm Radial 7.9 X 3mm T/R
Littelfuse60R050XPR
PTC Resettable Fuse 0.5A(hold) 1A(trip) 60VDC 40A 0.77W 4s 0.5Ohm Radial 7.9 X 3.1mm Ammo Automotive
Littelfuse72R050XPR
PTC Resettable Fuse, 0.5ohm, Through Hole Mount
PTC Resettable Fuse 0.5A(hold) 1A(trip) 60V 40A 1.7W 4s 0.35Ohm SMD Solder Pad 7.98 X 5.44 X 3.18mm T/R Automotive
Descrizioni
Descrizioni di Littelfuse 72R050XU fornite dai suoi distributori.
72V 500mA 40A -40¡Í~+85¡Í 1A 500m´Î 4s 1.17´Î Radial LeadedP=5.1mm Resettable Fuses ROHS
72R Series - 72V POLYFUSE® Lead-Free Radial Leaded Resettable PPTC, 0.5A
Littelfuse SCT
FUSE, PTC RESET, 72V, 500mA, RADIAL; Pro; FUSE, PTC RESET, 72V, 500mA, RADIAL; Product Range:POLYFUSE 72R Series; Voltage Rating:72VDC; Holding Current:500mA; Tripping Current:1A; Time to Trip:4s; Fuse Shape:Round; Current Rating Max:40A; Lead Spacing:5.1mm; Diameter:7.9mm