Infineon IPI100N10S305AKSA1
100V, N-Ch, 5.1 mΩ max, Automotive MOSFET, I2PAK, OptiMOS™-T, PG-TO262-3-3, RoHS
Schede tecniche e documenti
Scarica le schede tecniche e la documentazione del produttore per Infineon IPI100N10S305AKSA1.
IHS
Datasheet9 pagine2 anni fa
Datasheet9 pagine18 anni fa
iiiC
Cronologia dell'inventario
Trend di 3 mesi:
+0.00%
Parti alternative
Price @ 1000
Stock
Authorized Distributors
1
Mount
Through Hole
Through Hole
Case/Package
TO-262-3
TO-262-3
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
100 V
Continuous Drain Current (ID)
100 A
100 A
Threshold Voltage
Rds On Max
5.1 mΩ
5.1 mΩ
Gate to Source Voltage (Vgs)
20 V
20 V
Power Dissipation
300 W
300 W
Input Capacitance
11.57 nF
11.57 nF
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2008-02-11
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2020-03-15
LTD Date2020-09-15
Parti correlate
STMicroelectronicsSTI150N10F7
N-channel 100 V, 0.0036 Ohm typ., 110 A STripFET F7 Power MOSFET in I2PAK package
Trans MOSFET N-CH 120V 120A Automotive 3-Pin(3+Tab) TO-262 Tube
Trans MOSFET N-CH 80V 100A Automotive 3-Pin(3+Tab) TO-262 Tube
STMicroelectronicsSTB60NF10-1
Power MOSFET Transistors N Ch 100V 0.019Ohm 80A
N-Channel PowerTrench MOSFET 75V, 80A, 4.7mΩ
MOSFET N-CH 75V 100A TO220-3 / N-Channel 75 V 100A (Tc) 300W (Tc) Through Hole PG-TO220-3-1
Descrizioni
Descrizioni di Infineon IPI100N10S305AKSA1 fornite dai suoi distributori.
Infineon SCT
Trans MOSFET N-CH 100V 100A Automotive 3-Pin(3+Tab) TO-262 Tube
Power Field-Effect Transistor, 100A I(D), 100V, 0.0051ohm, 1-Element, N-Channel, Silicon, Metal-oxide Semiconductor FET, TO-262AA
OPTLMOS N-CHANNEL POWER MOSFET
IPI100N10 75V-100V N-CHANNEL AUTOMOTIVE;
Summary of Features: N-channel - Enhancement mode; Automotive AEC Q101 qualified; MSL1 up to 260C peak reflow; 175C operating temperature; Green product (RoHS compliant); 100% Avalanche tested | Benefits: highest current capability 180A; low switching and conduction power losses for high thermal efficiency; robust packages with superior quality and reliability; optimized total gate charge enables smaller driver output stages | Target Applications: 48V inverter; 48V DC/DC; HID lighting