Infineon IPI100N04S4H2AKSA1
Trans MOSFET N-CH 40V 100A Automotive 3-Pin(3+Tab) TO-262 Tube
Obsolete
Pagina del produttoreScheda dati
Prezzo e stock
Schede tecniche e documenti
Scarica le schede tecniche e la documentazione del produttore per Infineon IPI100N04S4H2AKSA1.
IHS
Datasheet9 pagine13 anni fa
Cronologia dell'inventario
Trend di 3 mesi:
+0.00%
Modelli CAD
FONTEeCADmCADFILE
EE Concierge
SimboloImpronta
Il sito del partner si aprirà in una nuova scheda quando si scaricano i modelli CAD
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2010-04-13
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2018-02-28
LTD Date2018-08-31
Parti correlate
40V, N-Ch, 2.5 mΩ max, Automotive MOSFET, I2PAK, OptiMOS™-T2, PG-TO262-3-3, RoHS
40V, N-Ch, 3.7 mΩ max, Automotive MOSFET, I2PAK, OptiMOS™-T2, PG-TO262-3-3, RoHS
MOSFET N-CH 40V 80A TO262-3 / N-Channel 40 V 80A (Tc) 71W (Tc) Through Hole PG-TO262-3
Trans MOSFET N-CH 40V 40A 8-Pin PowerPAK SO T/R / MOSFET N-CH 40V 40A PPAK SO-8
STMicroelectronicsSTI76NF75
Trans MOSFET N-CH 75V 80A Automotive 3-Pin(3+Tab) I2PAK Tube
75A, 80V, 0.010 Ohm, N-Channel, UltraFET Power MOSFET | MOSFET N-CH 80V 75A TO-262AA
Descrizioni
Descrizioni di Infineon IPI100N04S4H2AKSA1 fornite dai suoi distributori.
MOSFET N-CH 40V 100A TO262-3-1
Power Field-Effect Transistor, 100A I(D), 40V, 0.0027ohm, 1-Element, N-Channel, Silicon, Metal-oxide Semiconductor FET, TO-262AA
IPI100N04 - 20V-40V N-CHANNEL AUTOMOTIVE;
Summary of Features: N-channel - Enhancement mode; AEC qualified; MSL1 up to 260C peak reflow; 175C operating temperature; Green Product (RoHS compliant); 100% Avalanche tested | Benefits: world's lowest RDS at 40V (on); highest current capability; lowest switching and conduction power losses for highest thermal efficiency; robust packages with superior quality and reliability; Optimized total gate charge enables smaller driver output stages | Target Applications: OptiMOS-T2 40V addresses all kind of EPS motor control, 3-phase and H-bridge motors, HVAC fan control, electric pumps, etc. especially in combination with PWM control.; Thus OptiMOS-T2 40V products based on Infineons advanced trench technology will be the benchmark for next generation of automotive applications in energy efficiency, CO2 reduction, e-drives.