Infineon IKW50N60H3FKSA1
IKW50N60H3 Series 600 V 100 A Trench Field Stop IGBT - PG-TO-247-3
Schede tecniche e documenti
Scarica le schede tecniche e la documentazione del produttore per Infineon IKW50N60H3FKSA1.
element14 APAC
Datasheet16 pagine0 anni fa
IHS
Upverter
Cronologia dell'inventario
Trend di 3 mesi:
+9.90%
Modelli CAD
FONTEeCADmCADFILE
EE Concierge
SimboloImpronta
SnapEDA
Impronta
Scarica
Il sito del partner si aprirà in una nuova scheda quando si scaricano i modelli CAD
Supply Chain
Country of OriginGermany, Mainland China, Malaysia
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2010-08-06
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
Parti correlate
Trans IGBT Chip N-CH 600V 100A 417000mW 3-Pin(3+Tab) TO-247 Tube
Trans IGBT Chip N-CH 600V 100A 333000mW 3-Pin(3+Tab) TO-247 Tube
STMicroelectronicsSTGW50H60DF
Trans IGBT Chip N-CH 600V 100A 360000mW 3-Pin(3+Tab) TO-247 Tube
Trans IGBT Chip N-CH 600V 80A 428000mW 3-Pin(3+Tab) TO-247 Tube
IGBT 75A 600V TO-247 / IGBT 600 V 100 A 595 W Through Hole TO-247-3
Trans IGBT Chip N=-CH 600V 100A 595000mW 3-Pin(3+Tab) TO-247 Tube
Descrizioni
Descrizioni di Infineon IKW50N60H3FKSA1 fornite dai suoi distributori.
600 V IGBT with anti-parallel diode in TO-247 package, PG-TO247-3, RoHS
Infineon SCT
Infineon IKW50N60H3FKSA1 IGBT, 100 A 600 V, 3-Pin TO-247, Through Hole
IGBT, SINGLE, 600V, 100A, TO-247-3; DC Collector Current: 100A; Collector Emitter Saturation Voltage Vce(on): 1.85V; Power Dissipation Pd: 333W; Collector Emitter Voltage V(br)ceo: 600V; Transistor Case Style: TO-247; No. of
High speed 600 V, 50 A hard-switching TRENCHSTOP™ IGBT3 co-packed with free-wheeling diode in a TO-247 package provides the best compromise between switching and conduction losses. The key feature of this family is a MOSFET-like turn-off switching behavior, leading to low turn off losses.