Infineon IGW40N120H3FKSA1
IGW40N120H Series 1200 V 40 A Through Hole High speed IGBT - PG-TO247-3
Schede tecniche e documenti
Scarica le schede tecniche e la documentazione del produttore per Infineon IGW40N120H3FKSA1.
TME
Datasheet14 pagine0 anni fa
IHS
element14 APAC
iiiC
Cronologia dell'inventario
Trend di 3 mesi:
-47.71%
Supply Chain
Country of OriginAustria, Germany, Mainland China, Malaysia
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2009-12-15
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
Parti correlate
IKW40N120H3 Series 1200 V 80 A Through Hole Trench Field Stop IGBT - PG-TO-247-3
IGBT 1200V 80A 555W TO247-3 / Trans IGBT Chip N-CH 1200V 80A 555000mW 3-Pin(3+Tab) TO-247 Tube
Trans IGBT Chip N-CH 1200V 120A 384000mW 3-Pin(3+Tab) TO-247 Tube
Trans IGBT Chip N-CH 1.2KV 80A 3-Pin(3+Tab) TO-247 Rail
Trans IGBT Chip N-CH 1200V 80A 350000mW 3-Pin(3+Tab) TO-247AD Tube
STMicroelectronicsSTGWA40M120DF3
Trench gate field-stop IGBT, M series 1200 V, 40 A low loss
Descrizioni
Descrizioni di Infineon IGW40N120H3FKSA1 fornite dai suoi distributori.
1200 V, 40 A single HighSpeed 3 H3 in a TO247 package provides the best compromise between switching and conduction losses. The key feature of this family is a MOSFET-like turn-off switching behavior, leading to low turn off losses.
IGBT,1200V,40A,TO247; Transistor Type:IGBT; DC Collector Current:40A; Collector Emitter Voltage Vces:2.4V; Power Dissipation Pd:483W; Collector Emitter Voltage V(br)ceo:1.2kV; Operating Temperature Range:-40°C to +175°C; Transistor Case Style:TO-247; No. of Pins:3; SVHC:No SVHC (19-Dec-2011); Power Dissipation Max:483W