Infineon IGW100N60H3FKSA1
IGBT 600V 140A TO247-3 / IGBT Trench Field Stop 600 V 140 A 714 W Through Hole PG-TO247-3
Schede tecniche e documenti
Scarica le schede tecniche e la documentazione del produttore per Infineon IGW100N60H3FKSA1.
IHS
Datasheet14 pagine0 anni fa
Cronologia dell'inventario
Trend di 3 mesi:
-21.34%
Modelli CAD
FONTEeCADmCADFILE
EE Concierge
SimboloImpronta
Il sito del partner si aprirà in una nuova scheda quando si scaricano i modelli CAD
Supply Chain
Country of OriginGermany, Mainland China, Malaysia
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2012-10-24
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
Parti correlate
IKW50N60H3 Series 600 V 100 A Trench Field Stop IGBT - PG-TO-247-3
FGH60N60SMD Series 600 V 60 A Through Hole Field Stop IGBT - TO-247-3
Trans IGBT Chip N-CH 600V 100A 333000mW 3-Pin(3+Tab) TO-247 Tube
Trans IGBT Chip N-CH 600V 120A 298000mW 3-Pin(3+Tab) TO-247 Tube
Trans IGBT Chip N-CH 600V 150A 452000mW 3-Pin(3+Tab) TO-247AB Rail
STMicroelectronicsSTGW50HF60S
Trans IGBT Chip N-CH 600V 110A 284000mW 3-Pin(3+Tab) TO-247 Tube
Descrizioni
Descrizioni di Infineon IGW100N60H3FKSA1 fornite dai suoi distributori.
High speed 600 V, 100 A single TRENCHSTOP™ IGBT3 in a TO247 package provides the best compromise between switching and conduction losses. The key feature of this family is a MOSFET-like turn-off switching behavior, leading to low turn off losses.
IGBT, SINGLE, 600V, 140A, TO-247; DC Collector Current: 140A; Collector Emitter Saturation Voltage Vce(on): 1.85V; Power Dissipation Pd: 714W; Collector Emitter Voltage V(br)ceo: 600V; Transistor Case Style: TO-247; No. of Pi
Igbt, Single, 600V, 140A, To-247; Continuous Collector Current:140A; Collector Emitter Saturation Voltage:1.85V; Power Dissipation:714W; Collector Emitter Voltage Max:600V; No. Of Pins:3Pins; Operating Temperature Max:175°C; Msl:- Rohs Compliant: Yes |Infineon Technologies IGW100N60H3FKSA1