Eaton DRQ74-150-R
WireWound SMD Inductor w/ Ferrite Core, 15 uH +/-20% WireWound 2.48A Idc
Schede tecniche e documenti
Scarica le schede tecniche e la documentazione del produttore per Eaton DRQ74-150-R.
Newark
Datasheet10 pagine9 anni fa
Electro Sonic
IHS
element14 APAC
Master Electronics
Cronologia dell'inventario
Trend di 3 mesi:
-66.05%
Modelli CAD
Scarica il simbolo Eaton DRQ74-150-R, l'impronta e i modelli STEP 3D dai nostri partner di fiducia.
FONTEeCADmCADFILE
Component Search Engine
SimboloImpronta
3DScarica
Ultra Librarian
SimboloImpronta
Scarica
Il sito del partner si aprirà in una nuova scheda quando si scaricano i modelli CAD
Supply Chain
Country of OriginPhilippines
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8504.50.80.00
Introduction Date2005-09-06
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Parti correlate
Inductor Power Semi-Shielded Wirewound 15uH 20% 100KHz 14Q-Factor Ferrite 1.2A 0.198Ohm DCR 2020 T/R
Inductor Power Shielded Wirewound 15uH 20% 1KHz 22Q-Factor Ferrite 1.1A 0.095Ohm DCR T/R
Inductor Power Chip Shielded Wirewound 15uH 20% 100KHz Ferrite 1.2A 0.2244Ohm DCR 2020 T/R
TAIYO YUDENNRS5020T150MMGJ
Inductor Power Shielded Wirewound 15uH 20% 100KHz Ferrite 1.2A 0.198Ohm DCR T/R
Inductor Power Shielded Wirewound 15uH 20% 100KHz Ferrite 1.1A 90mOhm DCR Blister T/R
Inductor Power Shielded Wirewound 15uH 20% 100KHz Ferrite 1.11A 0.19Ohm DCR 1515 T/R
Descrizioni
Descrizioni di Eaton DRQ74-150-R fornite dai suoi distributori.
General Purpose Inductor, 15uH, 20%, 4 Element, Ferrite-Core, SMD, 3030
Inductor, Coupled, 15 uH, 63.7 Milliohm, 2.11 A, 7.6mm x 7.6mm x 4.45mm
Power Inductor, 15Uh, 2.11A, 20%; Rango De Producto:Serie Drq; Dc Resistance Max, Parallel:0.0637Ohm; Inductancia, Paralela:16.09Μh; Rms Current, Parallel:2.11A; Saturation Current, Parallel:2.48A; Bobina, Tipo:Smd; Inductancia:15Μh |Eaton Coiltronics DRQ74-150-R
* 125oC maximum total temperature operation* Dual winding inductors that can be used as either a single inductor, or in coupled inductor/transformerapplications (1:1 turns ratio) * Four sizes of shielded drum core inductors* Windings can be connected in series or parallel, offering a broad range of inductance and current ratings* Peak current ratings from 0.13 Amps to 56 Amps * RMS current ratings from 0.128 Amps to 17.9 Amps* Inductance ratings from 0.33uH to 4.02mH * Surface Mount* 200 VAC Isolation between windings * Ferrite core material Applications * As a transformer: SEPIC, flyback* As an inductor: Buck, boost, coupled inductor * DC/DC converters* VRM inductor for CPU and DDR power supplies * Input and output filter chokes Environmental Data * Storage temperature: -40oC to +125oC* Operating temperature: -40oC to +125oC (Range is application specific).* Solder re flow temperature: 260oC max. for 10 seconds max.