Eaton DRQ73-470-R
WireWound SMD Inductor w/ Ferrite Core; 47 uH +/-20% WireWound 1.14A Idc
Schede tecniche e documenti
Scarica le schede tecniche e la documentazione del produttore per Eaton DRQ73-470-R.
Electro Sonic
Datasheet10 pagine9 anni fa
IHS
Sager Electronics
Trend di 3 mesi:
-2.12%
Modelli CAD
Scarica il simbolo Eaton DRQ73-470-R, l'impronta e i modelli STEP 3D dai nostri partner di fiducia.
FONTEeCADmCADFILE
Component Search Engine
SimboloImpronta
3DScarica
Supply Chain
Country of OriginPhilippines
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8504.50.80.00
Introduction Date2005-09-06
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Parti correlate
Wurth Elektronik74404042470
WE-LQS SMT Semi-Shielded Power Inductor
TAIYO YUDENNRS5030T470MMGJV
Inductor Power Shielded Wirewound 47uH 20% 100KHz Ferrite 700mA 422.5mOhm DCR Automotive T/R
Inductor Power Semi-Shielded Wirewound 47uH 20% 100KHz 11Q-Factor Ferrite 0.6A 0.78Ohm DCR 1515 T/R
Inductor Power Shielded Wirewound 47uH 20% 1KHz 26Q-Factor Ferrite 0.67A 0.28Ohm DCR T/R
Inductor Power Shielded Wirewound 47uH 20% 100KHz Ferrite 670mA 288mOhm DCR Blister T/R
Inductor Power Shielded Wirewound 47uH 20% 100KHz Ferrite 670mA 288mOhm DCR 2424 Blister T/R
Descrizioni
Descrizioni di Eaton DRQ73-470-R fornite dai suoi distributori.
General Purpose Inductor, 47uH, 20%, 4 Element, Ferrite-Core, SMD, 3030
Inductor, Coupled, 47 uH, 241 Milliohm, 1.08 A, 7.6mm x 7.6mm x 3.55mm
* 125oC maximum total temperature operation* Dual winding inductors that can be used as either a single inductor, or in coupled inductor/transformerapplications (1:1 turns ratio) * Four sizes of shielded drum core inductors* Windings can be connected in series or parallel, offering a broad range of inductance and current ratings* Peak current ratings from 0.13 Amps to 56 Amps * RMS current ratings from 0.128 Amps to 17.9 Amps* Inductance ratings from 0.33uH to 4.02mH * Surface Mount* 200 VAC Isolation between windings * Ferrite core material Applications * As a transformer: SEPIC, flyback* As an inductor: Buck, boost, coupled inductor * DC/DC converters* VRM inductor for CPU and DDR power supplies * Input and output filter chokes Environmental Data * Storage temperature: -40oC to +125oC* Operating temperature: -40oC to +125oC (Range is application specific).* Solder re flow temperature: 260oC max. for 10 seconds max.