Broadcom HCPL-4506-300E
Broadcom Limited HCPL-4506-300E Optocoupler, SMD, Transistor O/p
Schede tecniche e documenti
Scarica le schede tecniche e la documentazione del produttore per Broadcom HCPL-4506-300E.
IHS
Datasheet23 pagine9 anni fa
Newark
iiiC
Cronologia dell'inventario
Trend di 3 mesi:
-14.79%
Modelli CAD
FONTEeCADmCADFILE
SnapEDA
Impronta
Scarica
Ultra Librarian
SimboloImpronta
Scarica
Il sito del partner si aprirà in una nuova scheda quando si scaricano i modelli CAD
Parti alternative
Price @ 1000
Stock
Authorized Distributors
6
Case/Package
SMD/SMT
SMD/SMT
Number of Pins
8
Number of Channels
1
Isolation Voltage
3750 Vrms
3750 Vrms
Current Transfer Ratio
90 %
90 %
90 %
Rise Time
Fall Time
5 ns
Output Voltage
15 V
30 V
30 V
Output Current
15 mA
15 mA
15 mA
Forward Voltage
Forward Current
20 mA
20 mA
20 mA
Supply Chain
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8541.40.80.00
Introduction Date1998-05-01
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Parti correlate
OPTOCOUPLER, TRANSISTOR, 5.3KV, SMDIP-8; Available until stocks are exhausted
Optocoupler DC-IN 1-CH Transistor With Base DC-OUT 8-Pin PDIP SMD Tube
Optocoupler, Transistor, 5.3Kv, Smdip-8 Rohs Compliant: Yes |Vishay 6N136-X009
Lite-On6N137S-TA1
Optocoupler Logic-Out Open Collector DC-IN 1-CH 8-Pin DIP SMD T/R
OPTOCOUPLER, 1.0A IGBT GATE DRIVE, 8 PIN , DIP, SMT
Lite-OnLTV-3150S
Descrizioni
Descrizioni di Broadcom HCPL-4506-300E fornite dai suoi distributori.
Optocoupler Logic-Out Pull Up DC-IN 1-CH 8-Pin PDIP SMD Tube
Optocoupler; No. of Channels:1; Isolation Voltage:3750Vrms; Optocoupler Output Type:Transistor; Input Current Max:20mA; Output Voltage Max:30V; Package/Case:8-SOIC; CTR Max:90%; CTR Min:44%; Common Mode Ratio:15k ;RoHS Compliant: Yes
OPTOCOUPLER, SMD, TRANSISTOR O/P; No. of Channels:1; Voltage, Isolation:3750V ac; Output Type:Transistor; Input Current:20mA; Voltage, Output Max:30V; Case Style:SMD-8; Operating Temperature Range:-40°C to +100°C; Approval Bodies:CSA, IEC/EN/DIN EN 60747-5-2; Approval Category:UL Recognised; CMR:15kV/µs; Current, If AV:10mA; External Depth:6.35mm; External Length / Height:3.56mm; Lead Spacing:2.54mm; No. of Pins:8; Optocoupler Type:Transistor Output; Power Dissipation:145mW; Row Pitch:7.62mm; Temp, Op. Max:100°C; Temp, Op. Min:-40°C; Termination Type:SMD; Time, Fall:0.4µs; Time, Rise:0.55µs; Voltage, Output:15V; Voltage, Supply Max:30V dc; Voltage, Supply Min:4.5V dc; Voltage, Vcc:15V; Voltage, Withstand:3750V ac; Width, External:9.65mm; Ratio, CTR Min:44%; Ratio, CTR Typ:90%