Bourns CR0402-FX-10R0GLF
Res Thick Film 0402 10 Ohm 1% 1/16W ±100ppm/°C Molded SMD SMD Paper Tape on Plastic Reel
Schede tecniche e documenti
Scarica le schede tecniche e la documentazione del produttore per Bourns CR0402-FX-10R0GLF.
ODG (Origin Data Global)
Datasheet9 pagine4 anni fa
IHS
Newark
Electro Sonic
Arrow.cn
Cronologia dell'inventario
Trend di 3 mesi:
-3.19%
Modelli CAD
FONTEeCADmCADFILE
Component Search Engine
SimboloImpronta
3DScarica
SnapEDA
SimboloImpronta
3DScarica
Ultra Librarian
Scarica
Il sito del partner si aprirà in una nuova scheda quando si scaricano i modelli CAD
Parti alternative
Price @ 1000
Stock
Authorized Distributors
6
Resistance
10 Ω
10 Ω
10 Ω
Case/Package
0402
Tolerance
1 %
1 %
1 %
Power Rating
62.5 mW
63 mW
63 mW
Composition
Thick Film
Thick Film
Temperature Coefficient
100 ppm/°C
100 ppm/°C
100 ppm/°C
Supply Chain
Country of OriginTaiwan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2003-04-07
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 7 months ago)
Parti correlate
Yageo GroupRC0402FR-0710RL
Res Thick Film 0402 10 Ohm 1% 0.063W(1/16W) ±200ppm/C Pad SMD T/R
62.5mW Thick Film Resistors 75V ±1% ±100ppm/℃ 10Ω 0402 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
TE ConnectivityCRG0402F10R
Fixed Resistor, Thick Film, 0.063W, 10ohm, 50V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Surface Mount, 0402
Res Thick Film 0402 10 Ohm 1% 0.1W(1/10W) ±100ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Yageo GroupRC0402FR-1310RL
Res Thick Film 0402 11 Ohm 1% 0.1W(1/10W) ±100ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Descrizioni
Descrizioni di Bourns CR0402-FX-10R0GLF fornite dai suoi distributori.
Avnet Japan
RES SMD 10 OHM 1% 1/16W 0402 / 10 Ohms ±1% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Thick Film
62.5mW Thick Film Resistors 50V ±100ppm/℃ ±1% 10Ω 0402 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
CR0402 FIXED RESISTOR 0402 (1005Metric) Chip Resistor ±1% ±100ppm/C 10Ohm 0.063W 1/16W
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.0625W, 10ohm, 50V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Surface Mount, 0402
SMD Resistor 0402 10Ω ±1% 1/16W ±100ppm/℃
RES, 10R, 0.0625W, 1%, THICK FILM, 0402; Resistance:10ohm; Resistance Tolerance:± 1%; Power Rating:62.5mW; Resistor Case / Package:0402 ^1005 Metric]; Resistor Technology:Thick Film; Resistor Type:General Purpose; Voltag
Resistor Type = Thick Film / Resistance Ohm = 100 / Tolerance (±) % = 1 / Operating Temperature Min. °C = -55 / Operating Temperature Max. °C = 155 / Power Rating mW = 63 / Body Length mm = 1 / Voltage Rating - DC V = 50 / Temperature Coefficient = ±100 ppm/C / Termination Type = Soldering Pads / Body Height mm = 0.32 / Body Width mm = 0.5 / Mounting Type = SMD / Resistor Case Style = 0402